Šta donosi Odluka o pripajanju Rosulja preduzeću „Aerodromi Srbije“?

Postavljeno: 10.10.2019

Odluka koju su odbornici Skupštine Grada doneli na poslednjem zasedanju predviđa prenos osnivačkih i vlasničkih prava nad Aerodromom Rosulje na Republiku, čime će to preduzeće postati deo „Aerodroma Srbije“. To je urađeno, kako je navedeno u obrazloženju, jer Grad nema dovoljno sredstava za nastavak izgradnje tog aerodroma

Nakon aerodroma u Nišu i Kraljevu i kruševački aerodrom Rosulje uskoro će preći u vlasništvo Republike, odnosno postaće deo republičkog javnog preduzeća „Aerodromi Srbije“. Javno preduzeće Aerodrom Rosulje pod nadležnošću lokalne samouprave postoji od 1995. godine, a projekat izgradnje aerodroma Rosulje pokrenut je 2007. godine. Tokom prethodnih godina otkupljeno je 40 hektara zemljišta za potrebe tog aerodroma, a iz lokalnog budžeta je 2017. godine izdvojeno 100 miliona dinara za radove na poletno sletnoj stazi. Kompletan projekat, koji podrazumeva i izgradnju  poligona za vežbanje, obezbeđivanje infrastrukture, izradu svetlosne signalizacije te izgradnju hangara sa pratećim sadržajem i saobraćajnice sa parking prostorom, vredan je 250 miliona dinara. Građevinska dozvola za to izdata je još krajem 2016. godine. 

Aerodrom Rosulje je projekat u izgradnji. Imamo urađen projekat, potrebnu dozvolu, Grad jer krenuo sa izgradnjom, ali s obzirom na to da je reč o velikoj, kapitalnoj investiciji, odlučeno je da se obratimo za pomoć republici. Preporuka resornog Ministarstva saobraćaja, infrastrukture i građevinarstva je bila da pokrenemo postupak pripajanja preduzeću Aerdromi Srbije, u okviru koga već rade aerdromi u Nišu i Kraljevu – kazala je za GRAD direktorka JP „Aerodrom Rosulje“ Dragana Pavlović. 

Ona je rekla da bi, prema informacijama koje je dobila u resornom Ministarstrvu, u toku naredne godine trebalo da se uradi travnata pista sa hangarom. Očekuje da će čitav postupak prelaska ovog preduzeća u vlasništvo Republike biti okončan do kraja godine, uz napomenu da je lokalna Skupština usvojila potrebne odluke, te da sada Vlada treba da ih potvrdi. Nakon toga će uslediti potpisivanje ugovora o prenosu bez naknade, a to će, na osnovu ovlašćenja gradske Skupštine učiniti gradonačelnica Kruševca. 

To znači da će nakon toga osnivačka prava i zemljište na kome treba da bude izgrađen aerodrom Rosljulje biti preneta na Republiku, a zaposleni će postati radnici Aerodroma Srbije.  Od tog trenutka, takođe, Grad više neće finansirati rad tog preduzeća niti će imenovati predsednike i članove Nadzornog i Uravnog odbora, niti direktora.

U obrazloženju Odluke koja se našla na dnevnom redu Skupštine navedeno je i da Grad, nakon budžetskih izdvajanja u 2017. godini od 100 miliona dinara,  nije, osim nekim manjih radova, ulagao u nastavak izgradnje, već se „obratio resornom ministarstvu sa molbom za pomoć u finansijskom i tehničkom smislu, s obzirom na to da preostali radovi iziskuju velika novčana ulaganja koja su preveliki teret za grad Kruševac“. 

Inače, prema podacima navedenim u Izveštaju o radu javnih preduzeća u prva dva kvartala ove godine, koji je usvojen na poslednjem zasedanju lokalne Skupštine, Aerodrom Rosulje je u prvoj polovini godine od osnivača, Grada Kruševca, na ime subvencija dobio 2,034 miliona dinara, što je što je nešto više od polovine ukupno planiranih sredstava za ovu godinu. Ukupni rashodi su bili 1,52 miliona dinara, a najveći deo, odnosno 1,17 miliona dinara, utrošen je za plate i ostale lične rashode.  To preduzeće zapošljava dva radnika, direktora i zamenika, te jedno lice na povremenim i privremenim poslovima. Preduzeće ne plaća članove Nadzornog odbora.

J.B. 

Ostale vesti

Komentari

  1. Erik kaže:

    To nije aerodrom, već livada koja ima direktora i zaposlene. Bolje da im je država kupila stotinak ovaca da ih čuvaju na toj livadi, da bar malo opravdaju plate koje primaju.

1 thought on “Šta donosi Odluka o pripajanju Rosulja preduzeću „Aerodromi Srbije“?

Comments are closed.

back-to-top