U vremenu starog Kruševca: Fabrika sapuna „Merima“
Postavljeno: 05.06.2025

Već duže od decenije stranica na društvenim mrežama pod nazivom „U vremenu starog Kruševca“ svakodnevno i dosledno donosi sugrađanima fotografije, razglednice i druge materijalne artefakte kojima čuva i širi našu vrlo bogatu istorijsku zaostavštinu
„Merima“ vodi poreklo iz zanatske radionice za izradu sapuna Gliše Jankovića otvorene 1839. godine. Krajem XIX veka ova radionica postaje Prva srpska fabrika sapuna Gliše Jankovića i sina, a posle Prvog svetskog rata premeštena je iz centra grada (bila je kod današnje „Zelene pijace“) na prostor pored železničke pruge i modernizuje kao Prva kruševačka fabrika sapuna „Merima“. Od 1866. radionicu preuzima Glišin sin Kosta, koji se krajem veka bori za modernizovanje proizvodnje. Zbog toga šalje svog sina Gligorija na školovanje u Beč. Nemačku i Češku. Tako je novim mašinama, pored peraćeg, otpočela proizvodnja i „mirišljavog sapuna“, a 1906. proizvodnja se proširila novim proizvodima.
Fabrika je proizvodila nekoliko vrsta sapuna (naročito je poznat „dečji sapun“), kozmetička sredstva, glicerin, a uoči rata počinje proizvodnju i jestivog ulja. Kada je Gligorije umro uoči Prvog svetskog rata, Kosta je fabriku prodao grupi kruševačkih trgovaca (Đurković i drugi) koji su nastavili rad. Posle rata, povećava se broj domaćih akcionara, ali se javlja i strani (češki) kapital, pa po preseljenju na lokaciju pored pruge fabrika dobije ime „Merima“.
Otvara se kozmetičko odeljenje, kasnije proizvodnja glicerina, a pred ІІ svetski rat i proizvodnja jestivog ulja.
Zgrada pored pruge sazidana je 1939. godine. Ima pravougaonu osnovu, prizemlje, sprat i potkrovlje i sa funkcionalnošću ortogonalnih oblika dobija posebno moderno rešenje.
Posle ІІ svetskog rata „Merima“ je nacionalizovana. Ustupljen joj je kapital konfiskovane fabrike sapuna i kozmetike „Jablanica“ Jovana Vlajčića i sinova iz Leskovca, leskovačkog kralja kozmetike. Ova fabrika je kompletno preseljena u Kruševac i ustupljena „Merimi“. Tako „Merima“ brzo širi asortiman i povećava broj zaposlenih i proizvodnju (oko 1960. ona ima blizu 600 radnika koji proizvode 103 vrste proizvoda). Godine 1965. „Merima“ se izmešta na novu lokaciju u Dedini, gde se premeštaju stari i otvaraju novi kapaciteti. Tako, „Merima“ kao hemijska industrija, ima pet fabrika: 1. sapuna svih vrsta; 2. masnih kiselina i glicerina; 3. industrijskih deterdženata; 4. deterdženata za široku potrošnju; 5. kozmetičkih proizvoda.
Pogoni „Meriminih“ fabrika proizvode veoma bogat i raznovrstan asortiman hemijskih proizvoda za domaće potrebe i za izvoz u druge zemlje. Uz to, kvalitet „Merimu“ je svrstavao u red najpoznatijih hemijskih industrija.
Početkom 21. veka Hemijska industrija „Merima“ je privatizovana, u stranim je rukama pod imenom Henkel Merima (sada: Henkel). Dana 25. novembra 2014. Kompanija Henkel je otvorila novu Bref fabriku, koja proizvodi sredstva za higijenu za domaće i strano tržište.
Komentari