„Bagdala“ u Francuskoj 7

Postavljeno: 29.04.2018

U godini jubileja – 60 godina od osnivanja, uredništvo i članovi redakcije književnog časopisa „Bagdala“, uz gostoprimstvo i podršku rukovodstva Udruženja književnika Srbije predstavili 515. broj časopisa

Miloš Petrović, dugogodišnji glavni i odgovorni urednik „Bagdale“ podsetio je na njene početke pre 60 godina, posebno istakavši imena osnivača – Branislava Lazarevića i Dobrija Dimitrijevića.

Dužnost autentičnog književnog časospisa je da gleda preko rampe dnevne politike, humanističkih ideala, časopisi ulaze u iznutrice života. Zbog toga je proteklih decenija bilo sudara sa dnevnom politikom, etiketiranjem i zloćudnim ideološkim komisijama.  Uredništvo se uvek trudilo da „Bagdala“ nadraste lokalni i zavičajni karakter. Osnovno načelo časopisa je bilo i ostaje: duh otvorenosti i saradnja na što širem prostoru – istakao je Petrović ideju vodilju „Bagdale“. 

Predstavljajući najnoviji broj časopisa, Petrović je  iz ugla književnog kritičara govorio o poeziji članova redakcije i saradnika – Nebojše Lapčevića, Veroljuba Vukašinovića i Milana Vučićevića. Prisutni pesnici predstavili su se svojom poezijom zastupljenom u novom broju.

Radomir Andrić, predsednik Udruženja književnika Srbije, i sam član redakcije časopisa, ali i đak kruševačke Gimnazije, prisetio se svojih mladih dana u gradu pod Bagdalom, dolaska iz, kako je rekao „epskih visina Zlatibora u lirsku ravnicu moravske doline“, govoreći o sazrevanju u gradskom miljeu tadašnjeg Kruševca, uz sportiste i umetnike tog vremena, gde je pripadnost Bagdali predstavljala ulaznicu u svet književnika.

Bio sam  jedan od njenih najmlađih saradnika, uz Zoricu Arsić Mandarić. Bagdala je kroz decenije svog postanka i opstanka bila i ostala referetan književni časopis, koji je umeo da prepozna mlade talente i pruži im šansu, afirmišući mnoge danas poznate pisce. Takođe, imala je dobru uređivačku politiku, koja je prepoznavala i strane književnosti, te je tako nastala čitava edicija prevoda i iz inostranstranih zemalja – naglasio je predsednik UKS.

 

Miljurko Vukadinović, pesnik i urednik u Udruženju književnika biranim rečima govorio je o časopisu, istakavši 500. broj „Bagdale“ kao primer jednog bogatog i kvalitetnog književnog časopisa.

Nadam se da je ovo početak jedne lepe tradicije da se svaki naredni broj „Bagdale“ predstavi u Francuskoj 7 – rekao je Vukadinović.

Marko Nedić, književni kritičar i član Uprave  Udruženja govorio je o ediciji prevoda antologija poezije i proze  koje je priredio sa Ljubišom Batom Đidićem na strane jezike, od kojih su neki objavljeni i u Indiji.

„Bagdala“ je jedan od retkih stepenika kontinuiteta naše književnosti! – poentirao je Nedić.

Svojom poezijom ovaj kulturni događaj  oplemenili su Zorica Arsić Mandarić, Mićo Cvijetić, Miodrag Jakšić, Jana Aleksić, Manojle Gavrilović, Nebojša Lapčević, Veroljub Vukašinović i Milan Vučićević.

Predstavljanju „Bagdale“ prisustvovali su brojni pisci, kulturni radnici i poštovaoci dosadašnjeg rada ovog književnog časopisa.

Nenad Vučetić

Ostale vesti

back-to-top