Pravilno odlaganje otpada: Šta ide u komunalne a šta u reciklažne kontejnere

Postavljeno: 13.08.2019

Iako je za  poslednjih godinu dana na području grada Kruševca postavljeno je oko 300 reciklažnih kontejnera, većina građana i dalje nastavlja sa starom praksom da kompletno  smeće baca u komunalne kontejnere. Nenamenski se neretko koriste i reciklažni kontejneri, a nemarno bačeno smeće sa strane ali i otpad za čije je odlaganje predviđeno iznajmljivanje posebnih kontejnera, česta su slika  na reciklažnim ostrvima

Zbog neznanja, nemarnosti ali i nedovoljne svesti građana o značaju pravilnog odlaganja kućnog otpada u procesu zaštite životne sredine, reciklažni kontejneri se još uvek u dovoljnoj meri ne koriste pravilno.

Iz JKP Kruševac, preduzeća koje je između ostalog zaduženo i za odvoženje kućnog otpada, podsećaju građane da u komunalne kontejnere ne mogu baciti sav otpad , tačnije, da u te kontejnere nije dozvoljeno odlagati građevinski, baštenski i životinjski otpad, kao ni otpadna ulja, hemikalije, farbe, razređivače, baterije, akumulatore, te elektronski otpad.

U tipske kontejnere za odlaganje papira i kartona, može se ubaciti kartonska ambalaža, papirne kese, sveske, novine, časopisi I kopir papir, a nije dozvoljeno odlagati ubruse, toalet papir, zamašćeni papir i fotografije.

Kontejneri za PET ambalažu namenjeni su za odlaganje plastične providne i obojene ambalaže od hrane i pića, a nisu perdviđeni za odlaganje stiropora, plastičnih predmeta, igračaka i olovki.

U kontejnere za odlaganje stakla dozvoljeno je odlagati staklenu providnu i obojenu ambalažu od hrane i pića, a nije dozvoljeno odlagati ravno staklo, prozorska stakla, ogledala, sijalice i staklene predmete.

U JKP Kruševac kažu da se na teritoriji grada Kruševca godišnje produkuje oko 46.000 tona komunalnog otpada koji završi na deponiji “Srnje”, da je primarna selekcija zastupljena sa samo šest do sedam odsto, te da je još uvek zanemarljiv i procenat reciklaže generisanog otpada. Cilj je, kako navode u tom preduzeću,  da se do 2025. godine količine kučnog otpada na gradskoj deponiji prepolove, odnosno, da se polovina od toga reciklira.

Ova rubrika je deo projekta „Ne bacaj – odlozi pametno“ koji je finansijski podržao Grad Kruševac

Ostale vesti

back-to-top