Potpisani ugovori za dualno obrazovanje krojača i automehaničara

Postavljeno: 04.09.2018

Ugovore o dualnom obrazovanju potpisalo je 47 djaka iz Kruševca, odnosno njihovih roditelja, sa predstavnicima 16 firmi u kojima će učenici tokom školovanja obavljati praksu. U Kruševcu se ove godine po dualnom sistemu školuje 23 djaka druge godine Prve tehničke škole, obrazovnog profila mehaničar motornih vozila i  24 učenike druge godine Politehničke škole „Milutin Milanković“ koji uče za modnog krojača

Predstavnici škola i privrede ističu da su prednosti dualnog modela obrazovanja višestruke, deca kvalitetno obrazovanje i praktično znanje stiču kroz učenje na radnom mestu, po završetku škole imaju šansu da ostanu da rade u preduzeću u kome su se obučavala, dok privrednici dobijaju radnu  snagu u skladu sa svojim potrebama.

Načelnik Školske uprave Kruševac Zoran Asković napominje da će pravo dualno obrazovanje početi da se primenjuje naredne školske godine, do kada bi trebalo da budu doneti Zakon i podzakonska akta te da su ovo prvi koraci u tom smeru.

– U Rasinskom okrugu smo dualnim obrazovanjem počeli da se bavimo pre dve godine, nakon Odluke Ministarstva prosvete i Privredne komore Srbije da se krene u tom  pravcu. Tada su potopisani i prvi ugovori o saradnji škola i privrede, a ove školske godine po dualnom sistemu, osim pomenutih profila, radiće i 27 učenika smera operater mašinske obrade u Tehničkoj školi Trstenik – kaže Asković.

Da je ovo način da se reši problem nedostatka obučenih kadrova, koji privreda ima napominje predsednik RPK Kruševac, Predrag Vukićević, kazavši da Komora u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje procenjuje koja su zanimanja deficitarna.

Privrednik Slavoljub Miljković, suvlasnik konfekcije Bramy, smatra da je poslednji trenutak da se počne sa ovakvim školovanjem kadrova jer je privreda ostala bez njih, a privrednici se tokom prethodne decenije snalazili na razne načine.

– Privreda se poslednjih desetak godina boraila za ovo, potrebni su nam školovani kadrovi koji će sutradan biti i rukovodioci, koji će se dalje školovati ili otvarati svoje pogone – kazao je on.

Praksu će dva puta nedeljeno u toj kompaniji imati četvoro djaka koji uče za modnog krojača, a Miljković ističe da je firma spremna da, nakon školovanja, uposli za stalno sve polaznike ove i narednih generacija koji pokažu znanje i zainteresovanost.

Smer za modnog krojača Marija Kelebuda je upisala zato što voli modu, očekuje da će joj dualno obrazovanje pomoći da nakon završene škole lakše nadje posao, a želela bi da u budućnosti ima sopstveni biznis. Slično razmišlja i Nenad Pavlović, djak druge godine Prve tehničke škole, koji uči za mehaničara motornih vozila.

– Posle ove prakse i škole imaću svoje parče hleba. Mogu da radim kod tog posloodavca, ali mogu da otvorim i nešto svoje – kaže on.  

Djaci ovih profila će u kompanijama na praksi tokom druge godine provoditi po dva dana, odnosno 40 odsto ukupnog vremena provedenog na nastavi, dok će tokom treće godine praksa biti tri dana, odnosno 60 odsto.

Ostale vesti

back-to-top