Pitali smo: Kada kreće izgradnja Regionalne deponije u Srnju?

Postavljeno: 23.02.2024

– Projekat izgradnje Regionalne deponije u Kruševcu predstavlja ključni korak ka unapređenju upravljanja otpadom u našem regionu. Osim što će omogućiti efikasnije odlaganje komunalnog otpada, ova deponija će biti opremljena modernim tehnologijama za separaciju otpada i tretman procednih voda, što će doprineti smanjenju negativnih uticaja na životnu sredinu – rekao je za našu redakciju, načelnika Rasinskog upravnog okruga, Ivan Anđelić. Dodao je i da će izgradnja regionalne deponije u Kruševcu omogućiti ekonomsku i ekološku revitalizaciju grada, stvarajući nova radna mesta i unapređujući kvalitet života, te da će izgradnja ovog Centra, zajedno sa izgrađenim postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda staviti Kruševac na mapu zelenih gradova.

Budući centar za upravljanje komunalnim otpadom u Kruševcu, na lokaciji Srnje, postaće centralno mesto za prikupljanje i preradu otpada po savremenim i ekološkim međunarodnim standardima sa teritorije Kruševca, Aleksandrovca, Varvarina, Ćićevca, Brusa i Blaca. Projekat podrazumeva izgradnju regionalne sanitarne deponije, sa linijom za separaciju komunalnog otpada, tretman procednih voda, kompostiranje zelenog otpada, sistem za iskorišćenje deponijskog gasa i nabavku prioritetne opreme za sakupljanje otpada.

– Ovaj projekat iziskuje velika sredstva, koja nijedna lokalna samouprava ne može da obezbedi bez pomoći centralnog nivoa vlasti. Kroz čitav niz razgovora, pre svega sa predstavnicima Ministarstva zaštite životne sredine, ali i Ministarstva građevine, saobraćaja i saobraćajne infrastrukture došlo se do zaključka da je najbolje najpre uraditi sanaciju postojeće deponije u Srnju, koju bi pratila izgradnja jednog novog centra za upravljanje otpadom koji bi bio regionalnog karaktera. Odavno postoji ideja da se u Srnju sanira deponija, a potom izgradi Regionalni centar za upravljanje otpadom, a sve u cilju unapređenja životne sredine i rešavanja problema otpada u Kruševcu. Trenutno stanje nije zadovoljavajuće, naš najveći motiv je sanacija postojeće deponije, jer ako nju ne saniramo, može doći do ozbiljnih posledica po životnu sredinu – počinje Ivan Anđelić.

Grad Kruševac i sve okolne opštine Rasinskog okruga, kao i opština Blace iz Topličkog okruga su 2020. godine zaključile sporazum o zajedničkom obavljanju poslova upravljanja komunalnim otpadom.

-To je jedan međuopštininski sporazum koji je dao temelj za izgradnju Regionalnog centra za upravljanje otpadom. Sporazum u sebi sadrži čitav niz elemenata, reguliše međusobne odnose jedinica lokalne samouprave, utvrđuje dugoročne ciljeve razvoja i sistema opravljanja otpadom i definiše obaveze Grada Kruševca i Javnog komunalnog preduzeća, koje treba da bude upravljač tog sistema.

Ovaj sporazum podrazumeva i način definisanja cene iznošenja komunalnog otpada.

Pandemija koja je obeležila prethodni period usmerila je tokove drugačije i sredstva su usmerena na neke druge aktivnosti, tako da se donekle i zastalo sa ovim projektom u smislu građevinskih radova, ali se ništa nije čekalo kada je u pitanju izrada urbanističko-planske dokumentacije.

– Bilo je potrebno predviteti deponiju prostornim planom Republike Srbije, pa planom generalne regulacije Grada Kruševca i naravno, na kraju Planom detaljne regulacije koji je bio osnov da se izvrši eksproprijacija, odnosno da se dokupi određni broj parcela koje su bile u privatnom vlasništvu, kako bi moglo da se vrši proširenje i izgradnja novog Centra. Naš grad je te obaveze ispunio, kao i neke elemenarne uslove, urađena je i pristupna saobraćanica do tog, budućeg Centra, dovedene su struja i voda. Grad zajedno sa Ministarstvom građevine uveliko radi na reviziji lokacijskih uslova, da bi se krenulo sa izgadnjom.

Pored međuopštinskog sporazuma i planske regulacije, bilo je važno i obezbediti sredstva za izgradnju postrojenja, jer je reč o velikoj i skupoj investiciji od oko 30 miliona evra, a sredstva je obezbedila Vlada Republike Srbije uz pordršku Nemačke razvoje banke (KfW). Sve tendere i tenderske procedure koji se tiču izgradnje sprovodiće Ministartvo građevine, saobraćaja i infrastrukture.

– Svi radovi će biti realizovani pod budnim okom konsultantske firme koju će angažovati Nemačka razvojna banka, kako bi se pratila dinamika radova i način trošenja sredstva. Pre dve nedelje održan je sastanak u Gradskoj upravi, gde su prisustvovali predsednici opština potpisnica Međuopštinskog sporazuma i gde su ugovoreni budući koraci. Potrebno je najpre da se radna grupa revidira, jer neki članovi i nisu više aktivni u lokalnim samoupravama, te je potrebno postaviti nove ljude kako bi se krenulo sa radovima u punom kapacitetu. Sledeći korak je da naša radna grupa šalje što bolje inpute Ministarstvima, kako bi se tehnička i tenderska dokumentacija odradila na najbolji mogući način. A okončanje tenderskog postupka očekujemo krajem godine, a početkom naredne godine početak građevinskih radova.

Izgradnja Postrojenja podrazumeva i nabavku opreme za skupljanje i prezvoz otpada,
što će značiti i svim okolnim opštinama.

– Vozni park će biti zanovljen, a u planu je i izgradnja transfer stanica za sakupljanje otpada. Organizovano nošenje smeća iz svih naseljenih mesta Grada Kruševca već postoji. Realizacija projekta regionalnog Centra, između ostalog podrazumevaće vršenje selekcije otpada na mestu nastanka, izdvajanje, sakupljanje i separaciju iskoristivog komunalnog otpada, kompostiranje organskog otpada i odgovarajući tretman i upravljanje stanicama.

U okviru kompleksa biće izgrađeno i postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda koje se emituju na samoj deponiji, što je vrlo važno, jer se na taj način štiti vodotok sliva Zapadne Morave i naselja koja se nalaze ispod same deponije.

– Ceo Okrug imaće velike benefite. Ovaj projekat je bitan zbog ekološkog aspekta, ali i građevinskog, privrednog, jer će na njemu biti angažovan veliki broj ljudi i značajna građevinska operativa.

M. J.

Ostale vesti

back-to-top