Organizacija ASB donira plastenike socijalno ugroženim porodicama
Postavljeno: 15.04.2019
Nemačka humanitarna organizacija Arbeiter-Samariter-Bund (ASB) doniraće 25 plastenika socijalno ugroženim porodicama na području Grada Kruševca. Sporazum o saradnji na realizaciji projekta čija je ukupna vrednost blizu 95 hiljada evra i koji će biti realizovan do početka jeseni, potpisan je danas u Gradskoj kući
U okviru GFM projketa „Direktna socio-ekonomska pomoć izuzetno ugroženim porodicama u lokalanim zajednicama u Srbiji“, u Kruševcu su sporazum o saradnji potpisali Jasmina Palurović, gradonačelnica i Gordan Velev, direktor ASB-a za Srbiju.
– Reč je o direktnoj pomoći socijalno ugroženim porodicama iz seoskih sredina koje će uz plastenike i prateću opremu, dobiti i obuku za proizvodnju određenih poljoprivrednih kultura – kazala je gradonačelnica, dodajući da je za realizaciju ovog projekta čija je ukupna vrednost 94.785 evra najveća sredstva izvojilo Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke, a da Grad Kruševac i organizacija ASB učestvuju sa 4.250, odnosno, 3.500 evra.
Direktor ASB-a za Srbiju, Gordan Velev, kazao je da se projekat trenutno realizuje u Kruševcu i Ubu, da će ukupno biti obezbeđeno 45 plastenika, od čega će 25 dobiti ugrožene porodice sa područja Grada Kruševca.
– Ovo nisu grantovi za otpočinjanje posla već vrlo jednostavna intervencija, u smislu da onima koji su u stanju socijalne potrebe pokušamo da obezbedimo neku dohodavnu aktivnost. Sve ovo ne bi bilo moguće da Grad Kruševac nije kooperativan i da , pored toga što ovde ima puno nemačkih kompanija, nije osetljiv i na ovaj drugi deo koji nije biznis već saradnja sa humanitarnim sektorom – kazao je Velev.
Prema njegovim rečima, sa dodelom plastenika trebalo bi da se krene već u toku leta, najkasnije do početka jeseni.
– Bićemo brzi, već su dogovoreni kriterijumi za izbor korisnika , očekujemo da kraja maja završimo sa izborom korisnika i nadamo se da ćemo do rane jeseni uspeti da dodelimo plastenike – rekao je on, dodajući da će pored socio ekonomskih kriterijuma, potencijalni korisnici morati da ispune i neke tehničke uslove, da imaju u posedu zemlju na kojoj će biti instaliran plastenik, vodu u blizini…
Istakao je i to da će prema ugovoru, oni kojima budu dodeljeni plastenici, tim poslom morati da se bave u naredne dve godine.
– Uslov je da zadrže plastenik dve godine, a da li će se i koliko dugo nakon tog perioda baviti ovim poslom, zavisi i od porodice i od lokalne zajednice u kojoj rade. Ukoliko korisnici nakon isteka te dve godine i dalje budu imali podršku, što od ASB što kroz neke druge programe, što od Grada, procenat njihove dalje uspešnosti može da raste – kazao je Velev.
Marko Milojević, pomoćnik gradonačelnika za poljoprivredu, kazao je da je potpisivanju ovog sporazuma prethodio niz sastanaka , kada je između ostalog dogovoreno i to da do kraja ovog meseca predstavnici lokalne samouprave i Centra za socijlani rad pošalju spisak potencijalnih korisnika ovog programa.
Nakon potpisivanja Sporazuma, projekat „Direktna socio-ekonomska pomoć izuzetno ugroženim porodicama u lokalanim zajednicama u Srbiji“ biće prezentovan potencijalnim korisnicima. Prioritet će imati socijalno ugrožene porodice sa osobama sa invaliditetom ili žrtvama nasilja, samohrane majke, te porodice sa većim brojem članova. Pravo da konkurišu neće imati porodice koje su bile korisnici granta iz sličnih projekata.
Inače, Grad Kruševac sa organizacijom ASB sarađuje već deceniju i po. Između ostalog, izgrađene dve zgrade za socijalno stanovanje, a od prošle godine realizuje se projekat koji sa 200.000 evra finansira Evropska unija, a u okviru koga će biti rešeno stambeno pitanje za 18 porodica. Takođe, određen broj porodica će, kroz projketa koji realizuju Grad i ASB; dobiti i start up grantove za otpočinjanje sopstvenog biznisa.