Obilne padavine umanjile rod, oštetile useve, pokvarile“ raspust i odmor

Postavljeno: 03.08.2018

U Kruševcu je u julu, prema podacima ovdašnje Meteorološke stanice, bilo 23 kišna dana, a tokom meseca je palo ukupno 150 litara vode po metru kvadratnom

Bilo je i olujnih nevremena, grada, a grmljavina je postala gotovo svakodnevna pojava. Obilne padavine oštetile su makadamske puteve u više sela, grad je „pokosio“ letinu na stotinak hektara u četiri sela mesne zajednice Žabare, pričinivši štetu od oko 11,2 miliona dinara.

– Problem koji se javlja u ovakvim vremenskim uslovima su makadamski (lokalni nekategorisani i atarski) putevi koji su zbog svoje podloge podložni eroziji. Oni će se vraćati u prvobitno stanje u zavisnosti od vremenskih prilika – kaže Dušan Todorović, načelnik Odeljenja za poslove odbrane i vanredne situacije Gradske uprave Kruševac. On napominje da je sada bilo manje izlivanja vode iz jarkova pored puteva u odnosu na leto 2014. godine, odnosno da su redovnije čišćenje i održavanje dali rezultat.

Uslovi za žetvu pšenice ove godine su bili najteži u poslednjih pola veka, ocenjuju poljoprorivredni stručnjaci. Neuobičajeno kišoviti jun i jul nisu drastično umanjili količinu roda, ali jesu kvalitet zrna.  

– Najgore je što je od početka žetve pšenice bilo padavina. Žetva je samo na 10 do 15 odsto površina obavljena pre obilnih junskih kiša i tada je prinos i kvalitet bio odličan, od 6 do 7 tona po hektaru, dobro naliveno zrno – kaže Radojka Nikolić, stručna savetodavka u kruševačkoj Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi.

Ona podseća da su padavine od sredine juna dovele su pada kvaliteta pšenice te da su poljoprivrednici u otežanim uslovima obavljali žetvu, bukvalno grabeći momente suvog vremena između dva perioda sa padavinama.

– Žetva je završena, prosečan prinos u našem, rasinskom kraju, je oko četiri tone po hektaru. Prinos nije drastično pao, ali je kvalitet zrna jeste. Samo ono što je požnjeveno pre kiša moći će da se koristi za brašno, ostalo mlinovi neće otkupljivati. To će se koristiti za stočnu hranu koja će biti lošijeg kvaliteta – objašnjava ona.

Velike padavine julske pogodovale su kukuruzu koji je u maju izgledao loše i neujednačeno, a sada izgleda odlično,  ima veliku masu, klipovi su već formirani, zrno u fazi nalivanja. Ni povrtarskim kulturama karakterističnim za naše podneblje, paradajazu i paprici, padavine nisu prijale.               

Paradajz i paprika na otvorenom traže toplo i suvo vreme uz navodnjavanje. Kod nas dominira paprika za ajvar, za konzerviranje, koja stiže u septembru. Treba videti kakvo će vreme biti u avgustu, svim usevima su sada potrebni sunce i toplota – kaže ona.

 

Vlažno vreme doprinelo je razvoju mnogi bolesti i štetočina. Useve je trebalo pravovremeno zaštiti jer su usledile dugotrajne padavine i poljoprivrednici nisu mnogli da uđu u parcele.

Ostale vesti

back-to-top