Nema slučajeva Groznice Zapadnog Nila u Okrugu

Postavljeno: 19.08.2016

U Rasinskom okrugu u ovoj sezoni  do sada nije zabeležen nijedan slučaj obolevanja od groznice Zapadnog Nila. Epidemiolizi kažu da nije isključena mogućnost da  na našoj teritoriji  postoje zaraženi komarci, ali da mesta panici nema jer oko 80 odsto inficiranih ljudi nema nikave simtome i znake bolesti

Kako navodi epidemiolog Predrag Pavlović, u analizi komaraca koja je na području Grada  poslednji put rađena 2013. godine (istovremeno je analiza rađena u  26 gradova u Srbiji), nije izolovan nijedan komarac koji nosi groznicu Zapadnog Nila.

– To ne znači da nisu prisutni, ali  mesta panici nema jer većina osoba (oko 80 odsto) inficiranih virusom Zapadnog Nila nema nikakve simtome i znake bolesti. Blagi simtomi koji podesećaju na oboljenja slična gripu javljaju se kod 10 do 20 odsto zaraženih osoba, dok samo jedan od 150 inficiranih ima težu kliničku sliku – kaže Pavlović, dodajući da je početkom avgusta kod jednog pacijenta sa područja Rasinskog okruga postojala sumnja da je inficiran virusom, ali da je nakon što je uzorak poslat na  Torlak, potvrđeno da je rezultat  negativan.

Kako je navedeno u saopštenju koje je izdao Insitut za javno zdravlje Srbije “ Dr Milan Jovanović Batut”, kod malog broja osoba zaraženih ovim virusom može se javiti povišena telesna temperature, glavobolja, bol u grlu, leđima, mišićima i zglobovima, te blagi prolazni osip. Samo u retkim slučajevima (kod 0,2 odsto obolelih mađih od 65 godina i kod dva odsto pacijenata preko 65 godina života) dolazi do komplikacija koje zahtevaju hospitalizaciju, a prate ih simptomi poput glavobolje ukočenog vrata, dezorjentisanosti, kome, slabosti mišića, paralize.

U cilju smanjenja rizika od zaraze, preporuka je upotreba repelenata prilikom boravka na otvorenom, te nošenje odeće koja pokriva noge i ruke. Savetuje se i izbegavanje boravka na otvorenom u periodu najintenzivnije aktivnosti komaraca (u sumrak i zoru), redovno košenje trave u dvorištima, te postavljanje zaštitne mereže protiv komaraca na prozorima i oko kreveta.

U humanoj populaciji, infekcija virusom Zapadnog Nila u Srbiji je  prvi put registrovana 2012. godine. Do 2015. potvrđeno je 326 slučajeva obolevanja, a u istom periodu registrovano je i 56 smrtnih ishoda koji se mogu dovesti u vezu sa obolevanjem od groznice Zapadnog Nila.

Virus se prenosi ubodom komarca, a glavni rezervoari zaraze su različite vrste ptica. Čovek je takozvani slepi domaćin, jer se infekcija virusom  sa njega dalje ne prenosi. Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje koje je najviše zastupljeno u periodu najveće aktivnosti komaraca, a prema iskustvima okolnih i naše zemlje, najveći broj obolelih osoba registruje se tokom avgusta i septembra.

D.P.

 

Ostale vesti

back-to-top