Deca znaju svoja prava!
Postavljeno: 08.12.2015
Programom „Putujmo svetom širimo ljubav“ ustanova „Nata Veljković“ obeležila Svetski dan deteta
Da imaju pravo da ih odrasli ozbiljno shvate, da imaju pravo da spavaju i jedu voće koliko hoće, da imaju pravo na grešku, ali da ne treba da je ponove, naučila su deca iz predškolske ustanove „Nata Veljković“ razgovarajući o tome sa vaspitačicama u susret Svetskom danu deteta. Devojčice i dečaci, predškolci iz vrtića „Leptirić“, naučili su, kako kažu i „da je najlepše kada imamo ljubav“ te da imaju pravo na sreću, na braću i sestre, na školu, da kažu ono što misle, da imaju svoj dom. Takođe, znaju i da nisu baš sva deca na svetu srećna, da ima gladnih i onih u čijim zemljama besni rat.
Predškolci iz dve grupe tog vrtića su povodom Svetskog dana deteta ove godne pripremili priredbu kojom je „Nata Veljković“ obeležila taj datum. U programu „Putujmo svetom, širimo ljubav“ oni su roditelje, bake i deke, drugare iz mlađih grupa te vaspitačice iz ostalih vrtića, poveli na putovanje oko sveta. Kroz igru, pesmu, priče, šaljive skečeve, odveli su nas do Irske i Danske, u sekundi se publika našla u Japanu, a potom u Indiji, plesalo se u ritmu Španije, a nije izostala ni poseta Crnogoraca.
Svetski dan deteta bio je prilika da se u predškolskim grupama razgovara i o toleraniciji. Kada nekome daš igračku kojom se igraš i kažeš izvoli, to je toleranicija za Jovana. Dina kaže da je to kada deliš igračke, Uroš kada deliš knjigu, a za Mihajla je tolerancija kada deliš čokoladu. Petar smatra da je tolerancija kada te drugi slučajno udari, a ti mu oprostiš, a Milutin kaže da je to kada se ne biju i dele igračke. Za predškolce tolerancija znači i da si zaljubljen i daš devojčici čokoladu ili ružu, to je ljubav i poštovanje, kada se lepo druže i pomire kada se posvađaju.
Svetski dan deteta se obeležava 20. novembra, a ustanovile su ga Ujedinjene nacije 1954. godine, sa ciljem da se svuda slavi istog dana. Osmišljen je upravo da bi se skrenula pažnja javnosti na obaveze društva prema deci te na aktuelne problema sa kojima se deca suočavaju.
J.B.