FAM prema novom Unapred pripremljenom planu vraća 26 miliona evra dugova

Postavljeno: 15.06.2017

Preduzeće, koje je 2011. godine ostalo sa 136 miliona evra duga nakon neuspešne privatizacije, sačinilo je Plan, koji su podržali poverioci, odnosno Privredni sud, prema kome za deset godina treba da vrati 26 miliona evra

Unapred pripremljeni plan reorganizacije, koji predvidja da kruševačka Fabrika maziva u narednih deset godina vrati 26 miliona evra dugova usvojen je 22. maja. Plan, koji nakon isteka roka za žalbu postaje pravosnažan, je izvršni dokument koji, prema rečina generalne direktore Fabrike maziva, Jelica Đurović Petronijević,  treba da obezbedi da se fabrika nastavi uspešno da posluje, odnosno da vrati dugove i opstane na tržištu.  Unapred pripremljeni plan reorganizacije je najpre usvojen prošlog maja, ali je, zbog procesnih razloga, odlukom Apelacionog suda, ponovo morao da bude urađen.

Direktorka Đurović Petronijević je podsetila da su na dan 31. oktobar 2015. godine ukupne obaveze FAM-a bile 136 miliona evra te da su te  obaveze nastale u periodu privatizacije, zbog čega je i došlo do  njenog raskida.

– Pomenute obaveze smo kroz UPPR uspeli da svedemo na 26 milina evra. Vlada je donela zaključak kojim nalaže državnim poveriocima da otpišu potraživanja prema FAM-u, od oko 8 miliona evra, ukoliko Plan postane pravosnažan. UPPR predviđa grejs period od 2 godine i period otplate od 8 godina. Te dve godine su vreme u kome treba da se konsolidujemo i da počnem o da vraćamo te obaveze. Sve to na nam daje razlog da se nadamo da ćemo uspešno izaći iz ove situacije i uspeti da nastavimo poslovanje i pored svih teškoća – kazala je ona.

Predvidjen je uslovni otpis 90 odsto potraživanja neobezbedjenih poverilaca, do koga će doći u desetoj godini, odnosno kada preduzeće vrati deset odsto dugovanja prema njima.

Podsetila je da je opstanak FAM-a, nakon privatizacije raskinute 2011. godine, pomogla država, najpre uvodeći preduzeće u  postupak restrukturiranja i štiteći ga od poverilaca, a potom i nakon donošenja novog Zakona o privatizaciji 2014. godine stavljanjem Fabrike na listu zaštićenih u dodatnom roku.

– Fabrika je, takodje, u tom  periodu sopstvenim snagama uspela da održi poslovanje, stalno smo povećavali proizvodnju i prodaju. To su bile teške godine, teško smo dolazili do sredstava, jer nismo mali sopstvena a nismo mogli da uzmemo ni kredit. Usledila je pomenuta izmena Zakona, počeli smo rad na UPPR-u, jer smo bili svesni da moramo da uradimo reprogram dugovanja – podsetila je ona napominjući da je preduzeće tokom tog perioda imalo podršku lokalne samouprave, državnih institucija i funkcionera.

FAM danas zapošljava 220 radnika, snabdeva sva javna preduzeca, učestvuje na tenderima, izvozi u zemlje okruženja, sve obaveze prema državi izmiruje na vreme. Poslovni rezultati, navela je direktorka, pokazuju da su prihodi od prodaje u prva četiri meseca ove godine iznosili  550 miliona dinara, što je za 14 odsto više od planiranih te da je prodaja bila oko 3 hiljade tona, što je za oko 23 odsto više od planiranog.

Ostale vesti

back-to-top