Zastitnik prava osiguranih lica vise ne postoji
Postavljeno: 23.07.2019
Prema najnovijem Zakonu o zdravstvenom osiguranju, zaštitnici prava osiguranih lica više neće obavljati poslove zaštite prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja. U Fondu za zdravstveno osiguranje kažu da će građani koji smatraju da su im povređena prava kao osiguranicima, od sada moći da se obrate nadležnim službama u filijalama Fonda
– Ukoliko postoji neka dilema u vezi sa ostvarivanjem prava iz oblasti zdrvastvenog osiguranja, građani se od sada mogu obratiti nadležnim službama u filijalama Fonda za zdravstveno osiguranje- kažu u kruševačkoj filijali Fonda.
Objašnjavaju da se suštinski ništa nije promenilo, te da građani za pomoć mogu da se obrate i savetniku prava pacijenata čija je kancelarija smeštena u zgradi suda, na petom spratu.
Podsećamo, osigurana lica su se do sada zaštitniku prava osiguranih lica obraćala u svim situacijama kada su im povređena prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, dok je savetnik za prava pacijenata isključivo zadužen za povredu prava iz oblasti zdravstvene zaštite.
Kancelarija zaštitnika prava osiguranih lica bila je smeštena u Domu zdravlja, a građani su zaštitniku mogli da se obrate ukoliko žele da podnesu prijavu o povredi prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, da se raspitaju o svojim pravima, a mogli su da podnose i određene primedbe i predloge.
S druge strane, uloga zaštitnika prava pacijenata je pre svega savetodavna, za razliku od zaštitnika ne može da sankcioniše propuste zdravstvenih ustanova i medicinskog osoblja, odnosno, može da ukaže na neadekvatno ili loše postupanje prema pacijentu, s tim da ta preporuka nije obavezujuća.
S obzirom na to da veliki broj građana nije upoznat sa zakonima koji bi trebalo da ih štite i kao pacijente i kao osiguranike, a da su sa druge strane kršenja prava i pacijenata i osiguranika česta, uloga zaštitnika osiguranih lica za građane je bila podjednako važna kao i uloga savetnika za prava pacijenata.
Zaštitniku prava osiguranih lica u Kruševcu se godišnje obraćalo više od 400 pacijenata, dok se savetniku za prava pacijenata obrati blizu hiljadu građana godišnje. S obzirom na to da i savetnik i zaštitnik svoja ovlašćenja crpe iz Zakona o pravima pacijenata, tokom prethodnih godina psotojala je uska saradnja između ovih insitucija, pa se u međusobnoj komunikaciji izlazilo u susret osiguranicima, odnosno, pacijentima.