Za „14.oktobar“ ponudjeno 485 miliona dinara, odlučuje Odbor poverilaca
Postavljeno: 03.07.2017
Na Oglas za prodaju preduzeća IMK „14. oktobar“ u celini, koje je u stečaju, pristigla je jedna ponuda, a potencijalni kupac, firma SCMG- 14. oktobar doo Beograd spremna je da plati nešto više od 485 miliona dinara, što je deset puta manje od procenjene vrednosti kapitala tog preduzeća
„Na prodaji održanoj 28.juna, u prostorijama stečajnog upravnika – Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, Komisija za prodaju je konstatovala da nabolja ponuda (jedina ponuda), u skladu sa oglasom od 30. maja ove godine iznosi 485.031.896 dinara, ponudjača SCMG- 14. oktobar doo Beograd“ navedeno je u odgovorima koje je list GRAD dobio od Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, nadležne za sprovodjenje stečaja u tom kruševačkom preduzeću.
U odgovorima Agencije stoji da će se, s obzirom na to da je ponuda niža od polovine iznosa procenjene vrednosti imovine stečajnog dužnika, stečajni upravnik obratiti Odboru poverilaca radi donošenja konačne odluke o pristigloj ponudi.
Prema podacima iz Oglasa procenjena vrednost imovine IMK „14.oktobar“ je 4,85 milijardi dinara.
Prema podacima Agencije za privredne registre firma SCMG- 14. oktobar doo Beograd osnovana je u martu 2016. godine uz novčani ulog od 8 miliona dinara, koji je položila firma Czechoslovak group A.S.
Utokom proteklih godinu dana u javnosti se više puta pominjalo da je češka kompanija „Tatra“ zainteresovana za kupovinu tog nekadašnjeg kruševačkog giganta.
Ovo je peti pokušaj prodaje IMK „14.oktobar“ u stečaju, koji je ujedno bio i prvi koji je sproveden metodom neposredne pogodbe uz podnošenje pisanih ponuda. Nekadašnji kruševački ginant je u stečaju od prošlog januara, od kada je prodaja fabrike kao celine oglašavana četiri puta, poslednji put u decembru prošle godine, ali do sada ni jednom nije bilo interesenata koji bi dostavili ponudu.
Ranije objavljeni podaci pokazuju da 1.558 radnika na ime zaostalih plata iz 2014. i 2015. godine od fabrike potražuje više od milijardu dinara, ukupna potraživanja poverilaca iznose 13,6 milijardi dinara, prvi isplatni red potražuje 3,8 milijardi, drugi oko 210 miliona, a treći 9,6 milijardi.
U toj fabrici, koja je osamdesetih godina prošlog veka imala 8 i po hiljada radnika, broj zaposlenih se tokom prethodnih decenija postepeno smanjivao, a krajem 2015. godine je sproveden poslednji socijalni program, kada je fabriku napustilo poslednjih 690 radnika.