Vazduh u Kruševcu u proseku dobar

Postavljeno: 20.03.2024

Zabrinutost građana za kvalitet vazduha koji udišu najveća je tokom zimskih meseci, zbog povećane koncentracije čađi u vazduhu. Iz ovdašnjeg Zavoda za javno zdravlje kažu da je zimu za nama obeležio u proseku dobar vazduh, a da su čestice čađi bile povećane samo u najhladnijim danima, usled loženja. Prema podacima ZZZJ Kruševac se nalazi na mapi gradova sa dobrim vazduhom za razliku od Beograda i Niša, koji se često nalaze na samo vrhu liste gradova sa najzagađenijim vazduhom na svetu

Merenje koncentracije čađi, sumpor-dioksida i azot-dioksida, vrši se svakodnevno na šest lokacija u gradu: na Trgu mladih, u Staroj čaršiji, na Jasičkom putu, u Bivolju, u Zavodu za javno zdravlje i u Mačkovcu. Jednom mesečno i to na jedanaest mesta gde su postavljeni sedimentatorni baloni mere se ukupne taložne materije sa teškim metalima.

– Rezultati merenja su u proseku i sada, ali i tokom cele zime su bila takva. Nismo imali „iskakanja“ kada je u reč o česticama sumpor-dioksida i azot-dioksida, koji su takođe produkti sagorevanja ali imamo vrlo često povećane koncentracije čađi. Čađ je u suštini produkt sagorevanja fosilnih goriva i najviše ga ima u grejnoj sezoni. Gde ima više individualnih ložišta i gde su veće gradske saobraćajnice, tu ima i većeg zagađenja. Čađ je teška čestica i ona se „hvata“ i vetar je teže nosi, tokom zime kad je vlažnost velika i kad se spusti magla, čestice se zadržavaju i povećane su koncentracije čađi na svim mestima – kaže Aleksandar Đorđević inženjer zaštite životne sredine u Zavodu za javno zdravlje.

U januaru je zabeležen jedan dan povećane koncentracije čađi na Trgu Mladih i Jasičkom putu, a dva dana na mernom mestu u Bolnici. U februaru je čađ bila iznad dozvoljenih granica samo tokom dva dana na mernom mestu na Jasičkom putu, dok je na mernom mestu u bolnici bila povećana tokom šest dana. Tokom toplijih meseci ne beleže se povećane koncentracije čađi u vazduhu.

– Možemo da kažemo da Kruševac ima dobar geografski položaj i odgovarajuću ružu vetrova, te se čestice čađi ne zadržavaju u velikoj meri, kao što je to slučaj u drugim gradovima. Vazduh u Kruševcu je u proseku i u granicama normale iz godine u godinu, ova zima je bila blaža, građani nisu mnogo ložili, pa nije bilo mnogo dana sa prekoračenjima dozvoljene koncentracije čestica čađi u vazduhu – ističe naš sagovornik.

Mnogi sugrađani zabrinuti za kvalitet vazaduha koji udišu često prate kretanja čestica na brojnim android aplikacijama, međutim one nisu najpozuzdanije.

– To je isto kao kad neko meri pritisak i puls mobilnim telefonom. Jedino su pouzdane akreditovane metode, mi svake godine prolazimo akreditaciju za laboratorijsko ispitivanje. Postoje i automatske merne stanice koje mere PM čestice, koje su izuzetno skupe. Aplikacije nude kombinaciju dobijenih podataka sa pojedinih senzora i matematičkog proračuna strujanja vetrova – kaže Đorđević.

Inače, ZZZJ ne vrši merenje sitnijih čestica koje predstavljaju koncentracije mešavine dima, prašine i čađi – PM 10, kao i suspendovanih čestica PM 2,5. Merenje ovih čestica spada u ambijentalno ispitivanje vazduha, a u Kruševcu ga preko Gradske uprave vrši Laboratorija za ispitivanja Instituta za zaštitu na radu na mernom mestu na Trgu Kosturnica.

Podaci merenja transparentni su na sajtu Gradske uprave, a najnoviji, oni iz januara pokazuju da je tokom februara koncentracija PM – 10 čestica prešla dozvoljene granice tokom 17 dana, pri čemu je najveća koncentracija zabeležena 6. februara kada je broj ovih čestica iznosio 146 mg/m3, a dozvoljene vrednosti su 50. Povećane koncentracije suspendovanih čestica PM 2,5 nisu zabeležene tokom februara.

M. Janković

 

Ostale vesti

back-to-top