Uskoro počinje gradnja bioenergane u Kruševcu, „zelena energija“ od naredne godine
Postavljeno: 09.08.2017
Elektrana, koja će kao primarni energent koristiti drvnu biomasu, proizvodiće 4,8 megavata električne energije i 20 megavata toplotne energije, uposliće imedju 40 i 50 radnika, a očekuje se da će u sakupljanju drvne biomase biti angažovano od 200 do 300 ljudi. Investiciju vrednu 28 miliona evra finansiraju italijanska kompanija Building Energy S.p.A. Milano i lokalni partner Synergy Invest doo Kruševac
Zelena, odnosno energija proizvedena iz obnovljivih izvora, trebalo bi da u Kruševcu „poteče“ krajem naredne godine, za kada je planiran početak rada bioenergane Building Energy 1 doo Kruševac. Reč je o elektrani koja će kao primarni energent koristiti drvnu biomasu iz šumarstva. Bioelektrana, čija izgradnja bi trebalo da počne u septembru, plod je saradnje italijanske kompanije Building Energy i kruševačkog Synergy Invest na projektu proizvodnje energije iz obnovljivih izvora.
– Elektrana na biomasu u Kruševcu će proizvoditi električnu i toplotnu energiju. Eletrična energija od 4,8 megavata će biti distribuirana u sistem EPS-a, a 20 megavata toplotne energije će po dugoročnom ugovoru sa ovdašnjom Toplanom kroz njen sistem biti distribuirano gradjanima – kazao je za krusevacgrad.rs direktor Building Energy 1 doo Kruševac, Ivan Stajić.
Nameru da investira u Kruševac italijanski partner je ozvaničio u oktobru 2015. godine, kada je simbolično položen kamen temeljac na lokaciji u industrijskoj zoni na Jasičkom putu, gde će se bioenergana graditi. U medjuvremenu su potpisani ugovori o saradnji sa Javnim preduzećem „Srbijašume“, Javnim komunalnim preduzećem Kruševac i Gradskom toplanom.
– Kompanija Building Energy 1 je od tog vremena intenzivno radila na prikupljanju ostatka dokumentacije, završetku projekta i stvaranju uslova za početak izgradnje – kazao je Stajić.
Elektrana će koristiti novu tehnologiju, radove će izvoditi italijanska firma Amark, koja će takodje obučiti kadrove koji će upravljati fabrikom. Osim što će koristiti nove izvore energije farika će, prema Stajićevim rečima, uposliti od 40 do 50 radnika dok bi indirektno, kroz sakupljanje drvne biomase, moglo da bude angažovano od 200 do 300 ljudi.