Priprema se javno privatno partnerstvo za “Apoteku” Kruševac
Postavljeno: 10.04.2018
Već tri godine rashodi premašuju prihode u ZU “Apoteka”, a nakon što mere racionalizacije nisu dale očekivani rezultat pokrenuta je inicijativa za privatno javno partnerstvo koje treba da omogući stabilnu farmaceutsku zaštitu, ali i oporavak i stabilizaciju Ustanove
Skupština Grada usvojila je na poslednjem zasedanju Odluku o pokretanju postupka javno privatnog partnerstva koje treba da omogući stabilno snabdevanje stanovništva lekovima i ostalim medicinskim sredstvima te opstanak ZU “Apoteka” Kruševac.
Donošenje ovakve Odluke inicirala je ovdašnja Zdravstvena ustanova “Apoteka” Kruševac, nakon što mere racionalizacije nisu dale očekivane rezultate.
– Razlog pokretanja postupka za izradu projekta Javno privatnog partnerstva jesu trenutne finansijske okolnosti, problem dugovanja prema poveriocima i zaposlenima, izmirenje postojećih dugovanja i likvidno poslovanje. Smatramo da je Javno privatno partnerstvo dobar put za postizanje trajnog rešenja koje će omogućiti dalji nesmetan rad Apoteke Kruševac – rekao je za GRAD Milan Radović, direktor Zdravstvene ustanove “Apoteka” Kruševac.
S obzirom na to da se na projektu radi trenutno nije, dodao je on, moguće govoriti o budućim obavezama privatnog partnera kao ni o potencijalnoj zainteresovanosti nekog od njih.
Radović je potvrdio da bi najkasnije do polovine aprila trebalo da bude sproveden novi socijalni program. Predviđeno je da tada “Apoteku” napusti još 11 farmaceuta i 9 tehničara, nakon čega bi ostalo 111 radnika, a u junu prošle godine ih je bilo 198. Prvi socijalni program sproveden je u prošlog jula, kada je otišlo 37 zaposlenih, a drugi je u novembru iskoristilo 18 nezdravstvenih radnika.
U obrazloženju Odluke o pokretanju postupka javno privatnoog partnerstva navedeno je da ZU “Apoteka” Kruševac od 2015. godine ima finansijske probleme nastale zbog nametnutih nejednakih, odnosno uslova poslovanja naklonjenih privatnim apotekama te da ne može da nadalje da pruža odgovarajuću kvalitetnu farmaceutsku zaštitu. “Apoteka” zaposlenima duguje šest plata, a do inicijative za javno privtano partnerstvo se došlo, kako je navedeno, jer mere racionalizacije ni nakon sedam meseci nisu dale odgovarajuće rezultate.
Osim smanjenja broja radnika, čïme je platni find smanjen za šest miliona, na minimum su svedeni materijalni troškovi, zatvoreno je šest apoteka. Istovremeno do povećanja prihoda nije došlo jer je u Kruševcu od juna otvoreno nekoliko novih privatnih apoteka, a “Apoteka” je zbog dugovanja dobavljačima smanjila lager. Nije pomoglo ni to što je akcijama i popustima pokušala da “isprati konkurenciju”.
Očekuje se da bi model javno privatnog partnerstva osim stabilnog snabdevanja stanovnika famaceutskim proizvodima trebalo da omogući i nastavak funkcionisanja Ustanove, saniranje dugova, unapređenje kadrovske strukture, usavršavanje zaposlenih, povećanje prihoda, racionalizaciju troškova i ostvarivanje dobiti.
Odlukom, koju je usvojila Skupština Grada, predviđeno je da Grad Kruševac izradi Predlog projekta javno – privatnog partnerstva, da ga dostavi na saglasnost Komisiji za javno privatno partnerstvo te da ga potom sprovede.
J.B.