Predstavljen projekat koji pomaže povratak štićenika VP doma u društvo
Postavljeno: 14.12.2021
Pilot program pripreme štićenika za otpust iz vaspitno-popravne ustanove i reintegraciju u društveni život predstavljen je u Vaspitno-popravnom domu u Kruševcu, čime je ozvaničen početak njegovog sprovođenja
Projekat treba da obezbedi podršku štićenicima VPD nakon izlaska iz ustanove, a krajnji cilj je da se prekine lanac činjenja krivičnih dela i pomogne uspešna integracija štićenika u društvenu zajednicu. U postupak treba da budu uključene nadležne lokalne institucije.
– Osim činjenice da se uvodi nova usluga inovativno je uvođenje poverenika iz Kancelarije za alternativne sankcije u praksu. On će istovremeno raditi na intenzivnoj pripremi štićenika za obustavu vaspitne mere i na uspostavljanju saradnje sa relevantnim akterima na lokalu – napomenula je predstavnica projekta Marina Virijević, koja od 2008. godine sarađuje sa VP domom, radeći na reintegraciji štićenika u društveni život.
U projekat je uključeno devet štićenika, od kojih je šest bez porodice. Projekat obuhvata intenzivnu pripremu štićenika za izlazak iz Doma, koja počinje tri meseca pre toga, potom edukaciju vaspitača i poverenika, uz uspostavljanje međusobne saradnje. Predviđena je u tromesečna podrška štićenicima nakon izlaska iz Doma.
Načelnica odeljenja za izvršenje vanzavodskih sankcija i mera u Srbiji, Jelena Srnić Nerac, napomenula je da je kroz program do sada obučeno više od 40 službenika iz povereničke službe za otpust štićenika.
– Videćemo kada je pravi momenat da se poverenici uključe, šta je to što od njih možemo očekivati i na koji način će poverenička služba uspeti da poveže sve aktere u lokalnoj zajednici da pruže podršku mladim ljudima da se u nju vrate i postanu korisni članovi društva – rekla je ona.
Projekat se sprovodi u saradnji sa delegacijom Evropske unije u Srbiji, a direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, Dejan Carević, je podsetio da je do sada rađeno na unapređenju položaja stićenika u VP domu za šta su izdvojena znatna sredstva.
Šefica prvog sektora delegacije Evropske unije Leoneta Pajer podsetila je da je ovaj projekat deo integracija Republike Srbije kroz poglavlje broj 23, posvećenog pravosuđu i osnovnim pravima, ali i napomenula da Izmene i dopune Zakona za maloletne učinioce još uvek nisu usvojene, a treba da obezbede usklađivanje sa standardima Evropske unije.
Pilot projekat je deo programa „Poboljšanje kapaciteta zatvorske uprave u oblasti alternativnih sankcija, postpenalne i zdravstvene zaštite“ čiji je cilj unapređivanje sistema izvršenja krivičnih sankcija u Srbiji i njihovo usaglašavanje sa standardima EU. Vrednost ovog projekta je 1,44 miliona evra, a sprovodi ga Evropska konsalting grupa u konzorcijumu sa Eptisa, DMI i WEglobal.
Govoreći o dosadašnjim rezultatima projekta, koji je počeo 2019. godine, vođa projektnog tima Ben Zengering je napomenuo da bi predstavnici vlasti trebalo da učine više napora kako bi se smanjile prepreke i poboljšale šanse za ponovni povratak osuđenika u društvo, ali i da je zvanično pokretanje pilot projekta očigledan korak u pravom smeru.
L.S.