Poverioci podržali FAM, fabrika treba da vrati 22 miliona evra za deset godina
Postavljeno: 03.06.2016
Unapred pripremljenim planom preorganizacije, koji su najpre prihvatili poverioci, a potom rešenjem potvrdio Privredni sud iz Kraljeva, predvidjeno je da Fabrika maziva u narednih deset godina komercijalnim poveriocima treba da vrati 22 miliona evra, a država joj pod tim uslovima oprašta dugovanje od 14 miliona evra
– Na UPPR-u smo radili deset meseci, tražili smo rešenje kako da iskoristimo sve unutrašnje resurse i veoma smo ponosni na to što je za taj plan glasalo više od 70 odsto naših poverilaca – kazao je generalni director FAM-a, Vladica Petrović za krusevacgrad.rs.
Podsetio je da dugovanja FAM-a, nastala pre 2011. godine, kada je raskinuta privatizacija a fabrika ušla u proces restrukturiranja, iznose 125 miliona evra, da se državi dugovalo 14 miliona evra, a komercijalnim poveriocima 111 miliona evra, preciziravši da je fabrika uspela da se banakama dogovorimo da ne vraća sva dugovanja, odnosno da ne vraća kamatu.
On je podsetio i da je nepravosnažnom presudom Specijalnog suda predvidjeno da su Milo Đurašković i još šest osoba, koji su tom presudom oglašeni krivima za zloupotrebe u FAM-u, obavezni da fabrici solidarno vrate više od 3 milijarde dinara. Napomenuo je da fabrika nakon 2011. godine uredno servisira sve obaveze te da nije ni u jednom trenutku koristila nikakve državne subvencije.
– Fabrika maziva godišnje proizvede oko 9 hiljada tona gotovih proizvoda, maziva, motornih i industrijskih ulja i sredstava za obradu metala, u ovoj godini obim proizvodnje je povećan za tri odsto, oko 30 odsto ukupne proizvodnje izvozimo na tržišta Madjarske, Rumunije, Bugarske, Slovenije, Rusije, Makedonije, a proizvode plasiramo i na tražište Kosova – kazao je on.
Obnovljena je i saradnja sa velikim sistemima poput RTB Bor, Železara Smederevo, EPS, Vojska, policija, Železnica, a FAM zauzima oko 25 odsto domaćeg tržišta uz plan da osvoji još desetak odsto.
U Fabrici maziva zaposleno je 227 ljudi, prosečna neto plata je oko 66 hiljada dinara, a Petrović je istakao da UPPR-om nije predvidjeno otpuštanje radnika.
– Uspeli smo da održimo korak sa tehnologijom, dobili smo dozvolu za proizvodnju sredstava namenjenih teškim kamionima najnovije generacije, krenućemo i sa novim proizvodima – sredstvima za dezinfekciju koja je ranije radio Fam Farm, imamo održiv posao, tehnološki nismo zastarela fabrika, pratimo sve inovacije – istakao je on.
Govoreći o ideji radničkog konzorcijuma u procesu privatizacije, o kome se ranije govorilo, kazao je da se od toga nije odustalo, ali da je primarno bilo da poverioci prihvate UPPR, a da će se o modelu privatizacije odlučivati u saradnji sa Ministarstvom privrede odnosno državom, koja je sada stopostotni vlasnik Fabrike maziva.