Potpisan Sporazum, u Kruševcu se pravi regionalna deponija
Postavljeno: 27.02.2020
Na deponiji u Srnju, koja će postati regionalna, od 2022. godine će se odlagati komunalni otpad sa područja Kruševca, Aleksandrovca, Brusa, Varvarina, Ćićevca i Blaca. Izgradnja će početi sledeće godine. Planirano je da na toj lokaciji na bude uređena savremena deponija, izgradjena po evropskim standardima, na površini od četrdesetak hektara, koja bi imala vek od makar dve decenije
Tim podovodom u Kruševcu je danas potpisan Sporazum o zajedničkom obavljanju poslova upravljanja komunalnim otpadom. Na dokument koji predstavlja osnovu za sprovodjenje ovog projekta potpis su, osim gradonačelnice Kruševca Jasmine Palurović stavili i predsednik opštine Aleksandrovac Marko Mihajlović, predsednik opštine Brus Saša Milošević, predsednik opštine Blace Milan Ćurčić, predsednik opštine Varvarin Vojkan Pavić i predsednik opštine Ćićevac Zlatan Krkić.
To što je u projekat uključeno više lokalnih samouprava kao posebno važno je istakla potpredsednica Vlade Srbije i ministarka gradjevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, koja je prisustvovala potpisivanju Sporazuma.
– To znači da ćemo imati zdraviju i čistiju životnu sredinu i zato sam ovde da pošaljem poruku i svim ostalim lokalnim samoupravama da je ovo pitanje budućeg razvoja. Transportna infrastruktura i energetska infrastruktura su važne, ali podjednako je važna i komunalna. U Kruševcu ulažemo skoro 30 miliona evra kroz dva projekta komunalne infastrukture, a sada je važno što to više nije pitanje Kruševca već još pet lokalnih samouprava. Komunalna infrastruktura jedan od uslova da gradjani imaju normalne uslove za život i da ostaju tu da žive – kazala je ona podsetivši da Vlada Srbije u saradnji sa nemačkom Vladom, osim ovog, realizuje brojne druge projekte ukupne vrednosti 250 miliona evra.
Konkretno za ovaj program, koji osim deponije u Kruševcu predvidja i regionalnu deponiju u Vranju, kao sedištu Pčinjskog okruga, ukupno je obezbeđeno 33 miliona evra, 22 miliona evra iz kredita KfW –a i 11 miliona evra bespovratnih sredstava.
Direktor beogradske kancelarije KfW-a Arne Goss kazao je da je ovo prvi korak ka uspostavljanju efikasnog sistema upravljanja otpadom na ovom području i podsetio da je Nemačka Srbiju podržala sa oko dve milijarde evra, od čega je 70 odsto namenjeno projektima koji doprinose zaštiti životne sredine.
Da je potpisivanje Sporazuma rezultat zajedničkog rada predstavnika pomenutih lokalnih samouprava, ali i predstavnika resornog ministarstva i Vlade, napomenula je gradonačelnica Kruševca Jasmina Palurović podetivši da se u Kruševcu sa 95 odsto teritorije organizovano odnosi smeće čime je omogućeno da ovaj kraj ima čiste reke te je manje divljih deponija.
Inače, postojeća deponija u Srnju se prostire na 37 hektara. Prema podacima Gradske uprave plan je da se za potrebe regionalne deponije dokupi još četiri hektara kako bi se obezbedio prostor za izgradnju pratećih objekata za smeštaj radnika mehanizcije te za upravnu zgradu. Vek trajanja deponije bi trebalo da bude minimum dvadeset godina.
J.B.