Pčelar Milivoje Petrović: „Povećati subvencije za pčelare“

Postavljeno: 14.05.2023

Миливоје Петровић из Штитара је један од највећих пчелара у Расинском округу са више од 250 пчелињих друштава. За наш лист говори о државним субвенцијама за пчеларе, за које је недавно расписан конкурс Министарства пољопривреде

Користим субвенције Министарства пољопривреде десетак година. Ми пчелари смо незадовољни њеном висином, јер треба да буду знатно веће због сталног раста цена улазних материјала и пада цена меда. Ми не можемо да пчеларимо без прихрањивања пчела у јесен и у пролеће. У јесен да би имале довољну храну за зиму, а у пролеће ради убрзаног развоја. Прихрањивање је нужно зло, јер смо уништили сточарство, немамо ливаде, не сади се перак, а и воћари нам праве проблеме са неконтролисаним прскањем. Субвенције би требало повећати, јер су сви трошкови повећани, нпр. шећер је поскупео три пута (од 50 на 150 динара), као и препарати за вароу за око 300 посто. Знатно веће субвенције би спасиле пчеларство. Прошле године је било много губитака у више области – било је велико угинуће пчела, погоршани су услови пчеларења, знатно веће цене улазних трошкова и нагли пад цена меда на велико. Свуда у окружењу субвенције су знатно веће и крећу се око 20 евра по једном пчелињем друштву. Наше комшије имају веће субвенције од централних власти и боље услове рада што за последицу има неконкурентност српских пчелара на тржишту са њима – истиче Миливоје Петровић.

Миливоје је члан Удружења пчелара „Др Богољуб Константиновић“ из Крушевца које броји више од сто чланова и СПОС-а.

– Компликована је процедура за пријављивање за субвенције. Да би ушао на платформу eAgrar, односно портал ePodsticaji, пчелар мора да има модеран телефон, персонални рачунар и емаил адресу, што је велика енигма за људе старије од 65 година, а за оне изнад 70 је то нерешив проблем. Потребна је туђа помоћ и подршка Пољопривредне стручне и саветодавне службе. Ова служба не може да стигне све да уради, јер је мало запослених па мора да се одреди термин пријема пчелара на разговор – каже наш саговорник.

Према његовим речима, проблем је и у Министарству пољопривреде, јер је њихов електронски систем преоптерећен и често пада. Дат је кратак рок за пријаву и систем је до сада два пута падао па то треба имати у виду.

– Може да се деси да неки пчелари због информатичке неписменисти и ове ситуације неће успети да се у предвиђеном року пријаве. Овакве промене од ресорног министарства захтевају озбиљне припреме да би се пчелари и други пољопривредници обучили, јер сада не знају да користе модерне технологије. Додатни проблем је што је већина пчелара у старијем старосном добу. Када је о воћарима реч треба рећи да они користе пестициде и друга хемијска средства на неодговарајући начин – жали се Петровић.

– Пољопривредне апотеке треба да едукују воћаре за правилну заштиту воћа да би они знали кад и како да прскају своје засаде воћа. Да бисмо проверили истинитост овог исказа обишли смо све пољопривредне апотеке од Крушевца до Александровца и нашли смо да је само једна у Кожетину испунила овај захтев, јер је имала у радном односу инжењера који је саветовао воћаре и обилазио њихове воћњаке на лицу места – закључује Петровић.

Ж. Миленковић

Ostale vesti

back-to-top