Korona ugrožava opstanak lokalnih medija u Srbiji

Postavljeno: 08.04.2020

Pandemija korona virusa i vanredno stanje uvedeno kao odgovor na epidemiju ozbiljno prete da ugroze opstanak lokalnih medija u Srbiji u narednih mesec dana, pokazalo je istraživanje koje je sprovelo Poslovno udruženje Asocijacije lokalnih i nezavisnih medija „Lokal pres“ početkom aprila. Čak  dve trećine ispitanika  potvrdilo je da je opstanak njihove kuće  ozbiljno doveden u pitanje

Svega 10 odsto lokalnih medija od onih koji su učestvovali u istraživanju, izjasnilo se da bez pomoći države ili donatora može da preživi naredna tri meseca, dok 30 odsto ispitanika kaže da ima sredstava za održavanje rada tek narednih mesec dana.

Najsumorniji podaci su kada su u pitanju elektronski mediji gde čak 87 odsto ispitanika prepoznaje da je njihov opstanak ugrožen, potom slede štampani 77 odsto i na kraju online 64 odsto koji, za sada, najmanje osećaju posledice.

Najčešći razlozi  za nisku likvidnost  su smanjena prodaja oglasnog prostora, otkazivanje ugovora od strane oglašivača i kašnjenje i neisplaćivanje sredstava iz donacija.

Pokušavajući da se prilagode novonastaloj situaciji štampani  lokalni mediji prednjače u restrikcijama. Rezultat tih restrikcija su prestanak štampanja ili smanjeni broj strana. Čak 47 odsto ispitanika prestalo da objavljuje informacije u štampanom obliku i prešlo na online  i PDF izdanje. Gotovo identičan broj je onih koji su smanjili broj strana, dok je tek 6 odsto onih lokalnih medija koji se nisu prilagodili novonastalim uslovima.

Slična situacija je i sa lokalnim televizijskim i radio stanicama. One su smanjile broj medijskih priloga, ukinule pojedine emisije ili nastavile da plasiraju samo servisne informacije / 37 odsto /. Pored toga,  26 odsto ispitanika među elektronskim medijima reklo je da  sada koriste  samo društvene mreže da bi plasirali svoje informacije građanima na lokalu.

Polovina lokalnih portala, od onih koji su učestvovali u istraživanju,  izjasnila se da, za sada,  nastavlja da radi istim tempom, dok je 20 odsto smanjilo broj proizvedenih informacija, 8 odsto je počelo da objavljuje samo servisne informacije, a 16 odsto je prešlo na informisanje putem društvenih mreža.

Lokalnim medijima nije ugrožen samo ekonomski opstanak zbog nedostatka novca, već muku muče i sa dobijanjem pravovremenih i istinitih informacija. Nešto manje od polovine (41 odsto) anketiranih urednika i novinara izjasnilo se da od uvođenja vanrednog stanja teže dolazi do informacija iz lokalnih institucija.

Pored toga, više od polovine (54.6 odsto) anketiranih primetilo je da lokalne institucije favorizuju pojedine medije prilikom plasiranja informacija. Lokalni mediji najviše pritužbi  kada je informisanje u pitanju imaju na bolnice, kliničke centre i domove zdravlja, od kojih, kako kažu, ne uspevaju da dobiju informacije koje su građanima na lokalu i te kako značajne u ovom momentu.

U istraživanju koje je sprovelo Poslovno udruženje Asocijacije lokalnih i nezavisnih medija „Lokal pres“ učestvovalo je 46 lokalnih medija,  članica asocijacije.

Ostale vesti

Komentari

  1. Snežana kaže:

    Ovo su ili bi bar trebalo da budu važni podaci za javnost. Lokalne medije neophodno je čuvati jer osim što su važni za informisanje i obaveštavanje građanki i građana u jednoj sredini, oni doprinose vidljivosti i transparentnosti rada i postupanja državnih organa i instuitucija na lokalu i podižu građansku svest o različitim pitanjima i temama. Svakako da bi bilo dobro kada bi među lokalnim medijima bilo više nezavisnih, odosno onih koji objektivno izveštavaju. Novine Grad u tome prednjače u Kruševcu. Hvala. Sve najbolje.

1 thought on “Korona ugrožava opstanak lokalnih medija u Srbiji

Comments are closed.

back-to-top