Jesenji tretman jabučastog voća

Postavljeno: 18.11.2023

Na teritoriji Rasinskog okruga jabučaste voćne se, u zavisnosti od sortimenta i nadmorske visine, nalaze u fazi početak obezbojavanja lišća do 50% lišća opalo.

U cilju smanjenja infektivnog potencijala patogena prouzrokovača bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora), čađave pegavosti lista i krastavosti ploda jabuke (Venturia inaequalis) i drugih patogena, proizvođačima se preporučuje da, u fazi kada opadne oko 70% lisne mase sprovedu hemijsko tretiranje nekim od prepara na bazi bakra.

Za tu namenu u našoj zemlji su registrovani i mogu se primeniti:

  • Nordox 75 WG (Cu iz bakar-oksida)  0,2%  ili
  • Cuproxat (Cu iz bakar – sulfata) 0,5-0,6% ili
  • Bakarni oksihlorid 50 (Cu iz bakar- oksihlorida)  0,75% ili
  • Grifon (Cu iz bakar-oksihlorida)  4 l/ha ili
  • Everest (Cu iz bakar -hidroksida) 0,3-0,4%.

Preporuka proizvođačima jabučastog voća je i da u zasadima neposredno pre primene hemijskog tretmana sprovedu i mehaničke mere. Tu spada orezivanje i uklanjanje obolelih i polomljenih grana kao i onih sa simptomima bolesti, mumificiranih plodova i opalog lišća tamo gde je to moguće.

Sprovođenje tretmana se preporučuje po mirnom i suvom vremenu u najtoplijem delu dana, kada je temperatura vazduha preko 7OC, uz utrošak veće količine vode.

U ovom periodu potrebno je obaviti  i pregled zasada na prisustvo aktivnih rupa od glodara. Intezitet napada određuje se na osnovu broja aktivnih rupa po hektaru. Aktivnost rupa se utvrđuje zatrpavanjem postojećih rupa i njihovim praćenjem. Ukoliko u sledećem obilasku rupe ponovo budu otkopane, ubrajamo ih u aktivne rupe.

Kategorije brojnosti glodara

Kategorija Opis brojnosti Broj aktivnih rupa po ha
    Poljska voluharica

(Microtis arvalis)

Poljski miš

(Apodemus sylvaticus)

I Vrlo niska do 10 do 10
II Niska 10-500 10-50
III Srednja 500-5000 50-500
IV Visoka 5000-20000 500-2000
V Vrlo visoka 20000-50000 2000-10000

 

Ukoliko se utvrdi prisustvo aktivnih rupa od glodara u kategoriji II, preporučuje se njihovo suzbijanje. Za suzbijanje glodara mogu se koristiti registrovani rodenticidi u vidu gotovih mamaka na bazi aktivne materije cink-fosfid (Cinkosan ili Arocinkan ili Arvalin). Mamke nakon postavljanja u rupe treba zatrpati, kako ne bi došlo do trovanja divljači, domaćih životinja i ptica.

Slađana Rilak, dipl.inž.zaštite bilja PSSS Kruševac

Ostale vesti

back-to-top