Javna diskusija o Evropskoj uniji i evrointegracijama

Postavljeno: 19.11.2017

Da su žene iz Srbije i sa Kosova i Metohije nedovoljno uključene u proces pregovora Beograda i Prištine te da nisu dovoljno informisane o evropskim integracijama rečeno je na nedavnoj javnoj diskusiji o Evropskoj uniji i evropskim integracijama. Diskusija je organizovana u okviru projekta  „Pregovori Beograda i Prištine iz ženske perspektive“, koji realizuju Udruženje žena Peščanik i Asocijacija žena Kosovske Mitrovice za ljudska prava, uz podršku Fondacije za mir i rodnu ravnopravnost Kvinna till Kvinna

Predstavnica Evropske delegacije u Srbiji za ljudska prava, Ana Milenić, kazala je da su ovakve lokalne incijative veoma bitne jer se o pomenutim temama na lokalnom nivou ne govori dovoljno.

– Mislim da gradjani i gradjanke u Srbiji, na Kosovu, uopšte u regionu nisu dovoljno informisani o procesu pridruživanja Evropskoj uniji te da medju njima postoje nepoznanice i strahovi. Od zvaničnika se često dobijaju konfuzne i kontradiktorne informacije i zato smatramo da je veoma važno da se o ovom procesu što češće govori van velikih centara, odnosno u unutrašnjosti – rekla je Milenićka na javnoj diskusiji.

Naglasila je da žene moraju da naprave preokret, da svoje partnere, sinove, braću uključe u ovkave diskusije, kako bi oni čuli o čemu one pričaju.

– Takodje mi moramo da čujemo šta oni govore da ne bismo mali paralelne već jednu zajedničku priču – rekla je ona.

Milenićka je podsetila da novi Zakon o rodnoj ravnopravnosti u Srbiji još uvek nije usvojen, kazavši da to što se oko njega javno svadjaju potpredsednica Vlade, Zorana Mihajlović i ministar za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja, Zoran Djordjević, nije dobar signal ni za koga.

– Kada na nacionalnom nivou imamo takvu sliku šta onda možemo očekivati od institucija na lokalu – upitala je ona.

Da je projekat Pregovori Beograda i Prištine iz ženske perspektive način da žene uglas kažu da su deo ovog društva, da mogu da doprinesu njegovom razvoju te da je to i način da dobiju informacije koje od svojih vlasti ne dobijaju kazala je direktorka Asocijacije žena Mitrovice za ljudska prava, Vetone Veline.

Ona je podsetila da na Kosovu kao i u regionu važi kvota od 30 odsto ali da na centralnom i nivou na odlučujućim mestima svega nekoliko žena, što je nedovoljno.

Projekat „Pregovori Beograda i Prištine iz ženske perspektive“ nastao je, kako je rekla predsednica Udruženja žena Peščanik, Snežana Jakovljević,  jer  aktivistiknje  ovih organizacija veruju da žene imaju značajnu ulogu i da treba da imaju još značajniju ulogu u procesu izgradnje mira.

– Znamo koliko su nam mir i pomirenje potrebni posle svega što se dešavalo devedestih godina. Projekta je inspirisan time da moramo da se susrećemo i da razgovaramo – rekla je ona.

U okviru pomenutog projekta nakon javne disusije za aktivistkinje iz Rasinskog i Mitrovičkog okruga održan je dvodnevni trenig o položaju žena i rodnoj ravnopravnosti u sklopu evropskih integracija regiona.

Ostale vesti

back-to-top