„Evrokontakt“ predstavio Predlog javne politike o razvoju socijalnog preduzetništva

Postavljeno: 26.06.2019

Iako za sada u Srbiji ne postoji jedinstven zakon o socijalnom preduzetništvu tom oblašću se preduzetnici mogu baviti u okviru propisa kojima su uredjene brojne druge oblasti, a procena je da u našoj zemlji na taj način posluje oko 400 preduzeća. Lokalne samouprave mogu, u okviru svojih nadležnosti, da kreiraju odredjene mere podrške socijalnom preduzetništvu. Konkretan predlog šta bi one mogle da učine sačinilo je kruševačko Udruženje gradjana za podršku evroointegracijama „Evrokontakt“. Reč je o Predlogu javne politike „Mogućnost razvoja socijalnog preduzetništva na lokalnom nivou u Srbiji“. To je jedinstven dokument u našoj zemlji, namenjen lokalnim samoupravama, ali i nevladinim organizacijama koje se bave ovom temom.

– U ovom dokumentu se analiziraju mehanizmi pomoću kojih je moguće stvoriti stimulativni ambijent za razvoj socijalnog preduzetništva kao inovativnog modela poslovanja koji može značajno unaprediti kvalitet života našeg stanovništva. Stručna javnost smatra da razvoj socijalnog preduzetništva može da dovede do smanjenja nezaposlenosti, opšteg jačanja ekonomije, poboljšanja položaja socijalno ugroženih grupa i njihovog uključivanja u život zajednice, aktiviranja neiskorišćenih ljudskih potencijala, smanjenja potrebe za podrškom zajednice putem socijalnih davanja, što sve dovodi do poboljšanja kvaliteta života u zajednici – rekao je Nenad Krstić, predsednik „Evrokontakta“.

Napomenuo je da lokalne samouprave, uz korišćenje nadležnosti koje imaju i angažovanjem postojećih resursa, a ne čekajući na državu da donese odgovarajuće zakonsko rešenje, imaju na raspolaganju čitav niz mogućnosti.

– To su, na primer određivanje kriterijuma za definisanje socijalnih preduzetnika, kreiranje podsticajnih finansijskih mera za razvoj socijalnog preduzetništva i mera za pružanje olakšica u poslovanju, podsticajni tretman prilikom određivanja kriterijuma za dodelu ugovora u javnim nabavkama, uvodjenje modela socijalnih javnih nabavki, obezbeđivanje prostornih i materijalnih resursa za podršku socijalnim preduzetnicima, podrška u promociji socijalnog preduzetništva – naveo je Krstić neke od mera predvidjenih pomenutim Predlogom javne politike.

Najavio je da će Predlog biti prosleđen lokalnim samoupravama u Srbiji te da će „Evrokontakt“ uvođenje ovakvih mera posebno zagovarati na području deset  lokalnih samouprava iz Rasinskog i Raškog okruga.

Predlog je, kako je Krstić podsetio, sačinjen u saradnji sa Agencijom za regionalni razvoj Rasinskog okruga i Regionalnom agencijom za ekonomski i prostorni razvoj Raškog okruga, dok je sa opštinom Trstenik potpisan protokol o saradnji u ovoj oblasti.

Da je Agencija za regionalni razvoj Rasinskog okruga usmerena na razvoj svih vrsta preduzetništva te da je od 2017. godine kroz više projekata aktivna u oblasti socijalnog preduzetništva podsetio je  njen direktor Aleksandar Šaronjić.

– Nakon što smo u 2017. godini sproveli pilot projekat o razvoju socijalnog preduzetništva otvorili smo Kancelariju za socijalno preduzetništvo, dvoje ljudi je obučeno za sprovodjenje tih aktivnosti, medijski smo promovisali ovu oblast preduzetništva i predstavljali je na brojnim biznis forumima – kazao je on.

Inače, pomenuti Predlog javne politike kreiran u okviru projekta “Glas zajednice u EU integracijama – Podsticaj dijaloga OCD i lokalnih vlasti oko javnih politika”, koji realizuje konzorcijum organizacija civilnog društva koji predvodi Fondacija ’’Trag“, a finansira Evropska unija.

Ostale vesti

back-to-top