Kupujmo odgovorno u Kruševcu!

Postavljeno: 27.02.2024

Udruženje građana za podršku evropskim integracijama „Evrokontakt“ iz Kruševca započelo je realizaciju projekta „Kupujmo odgovorno u Kruševcu!“, čiji je cilj uspostavljanje saradnje između poslovnih aktera koji posluju po modelu socijalnog preduzetništva sa institucijama javnog sektora i poslovnog sektora iz Kruševca.

U prostorijama Udruženja građana „Evrokontakt“ održana je konferencija za novinare povodom predstavljanja projekta „Kupujmo odgovorno u Kruševcu“.
Prisutnima se na konferenciji obratio predsednik Udruženja građana „Evrokontakt“, Nenad Krstić.

– Mi smo pokrenuli projekat „Kupujmo odgovorno u Kruševcu“, kojeg je finansijski podržala Evropska unija kroz program ReLOaD 2. Tema novog projekta se sama nametnula. Radili smo istraživanje o problemima i potrebama onih koji posluju po modelu socijalnog preduzetništva, i primetili smo da njima najviše nedostaju određene veštine kako bi pokrenuli posao, pre svega u oblasti marketinga i prodaje. Na osnovu toga pokrenuli smo ovaj projekat, gde je glavna tema povezivanje firmi i udruženja koja posluju po modelu socijalnog preduzetništva sa potencijalnim kupcima njihovih roba i usluga iz javnog i poslovnog sektora. Planiramo da obiđemo veći broj poslovnih subjekata i probaćemo svim javnim ustanovama u Kruševcu da predstavimo čime se ove firme bave i šta bi mogli da kupe od njih, što bi bio dodatan benefit za našu lokalnu zajednicu. Zato smo projekat nazvali „Kupujmo odgovorno u Kruševcu“ – istakao je Krstić i dodao da imaju u planu da održe nekoliko edukacija socijalnog preduzetništva i dva okrugla stola na temu koja se odnosi na socijalne i javne nabavke.

– Na nedavno održanom skupu u NALED – u kome sam prisustvovao, rečeno je da je tek 20 socijalnih preduzeća registrovano, što je jako malo. Očigledno da samo usvajanje zakona o socijalnom preduzetništvu nije dovoljno, već je potrebno uvesti čitav niz mera kako bi se promovisao ovaj, još uvek nepoznat model privređivanja kod nas. Uskoro očekujemo usvajanje programa razvoja socijalnog preduzetništva na nacionalnom nivou, gde bi država definisala koje će mere preduzeti da bi socijalna preduzeća imala veći interes da se registruju – kaže Krstić.

Iz Udruženja „Evrokontakt“ navode da planiraju da organizuju tri studijske ture, gde bi osobe iz poslovnog i javnog sektora mogle da vide kako to funkcioniše u nekim drugim sredinama.

Na konferenciji je govorila i Dušica Milenković, predsednica udruženja „Etno Rasina“, koje je jedno od poslovnih subjekata koje funkcioniše po modelu socijalnog preduzetništva od osnivanja, 2005. godine.

– Nama je izuzetno važno da možemo da naučimo nešto novo o marketingu i prodaji, kako bi proizvodi našli put do kupca. Informacije koje smo ovih godina saznali o socijalnom preduzetništvu su nas više približile ovoj temi. Podrška kroz ovaj projekat nije značajna samo našem udruženju, već i drugim sa kojima sarađujemo godinama – kaže ona.

Projekat će trajati 9 meseci, a finansiran je od strane Evropske unije, kroz Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD 2), kojeg sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).

O. M.

Ostale vesti

back-to-top