Bivši radnici ugostiteljskog preduzeća „Župa“ u stečaju traže isplatu svojih plata

Postavljeno: 07.02.2018

Sedamdesetak bivših radnika kruševačkog ugostiteljsko turističkog preduzeća AD „Župa“ u stečaju zatražilo je od nadležnih da zakažu deobno ročište, nakon koga bi mogli da naplate svoja potraživanja

Oni su taj zahtev uputili nakon današnjeg okupljanja u kruševačkom Samostalnom sindikatu, a pozivajući se na presude Privrednog suda u Kraljevu i beogradskog Privrednog apelacionog suda, te na Nacrt rešenja za glavnu deobu, prema kome bi svoja potraživanja naplatili u iznosu od 77 odsto.

– Prema našim saznanjima sve procedure su završene, žalba Faktor banke, koja je od „Župe“ potraživala 5 miliona evra je pred Apelacionim sudom u Beogradu odbijena. Postoji i tužba koju je ta banka paralelno podnela protiv stečajnog sudije i suda, koja je aktivirana nakon što je ova žalba odbijena, ali imamo informaciju da to nije prepreka da nadležni zakažu deobno ročište i da nam se podeli novac – rekao je predsednik Skupštine poverilaca i bivši radnik tog preduzeća, Radmilo Djordjević.

Bivše radnike je, kako je naveo, posebno pogodilo to što je stečajni sudija za 21. decembar bila zakazala ročište „da joj se donese predmet da se upozna sa tim presudama“ ali da, prema njihovim saznanjima, do početka februara nije preuzela predmet.

– Ovde smo da se požalimo institucijama sistema i da zatražimo da se u razumnom roku zakaže deobno ročište – rekao je on.

U dopisu koji su potpisali bivši radnici turističkog preduzeća „Župa“ navedeno je da su Nacrtom rešenja za glavnu deobu, donetog na osnovu pomenutih presuda, utvrdjeni iznosi za isplatu u iznosu od 77 odsto od priznatih potraživanja.

– Bez namere da se mešamo u rad Suda molimo Vas da u skladu sa zakonskim propisima ubrzate realizaciju deobe stečajne mase jer smo mnogo trpeli i mnogo vremena izgubili čekajući da dobijemo ono što nam pripada – navedeno je u dopisu koji su bivši radnici uputili Privrednom apelacionom sudu u Beogradu, Visokom savetu sudstva, predsedniku privrednog suda u Kraljevu, stečajnom sudiji i stečajnom upravniku.  

U dopisu je navedeno i da su, ukoliko se njihov problem ne reši u razumnom roku, bivši radnici spremni da se „oragnizuju i javno iskažu nezadovoljstvo“.

Prema ranijim informacijama stotinak radnika je u trenutku uvodjenja stečaja, u septembru 2014. godine, potraživalo po 20 plata.

Imovina turističko ugostiteljskog preduzeća „Župa“ čiji je hotel „Rubin“ najvažniji objekat, prodata je iz stečaja krajem 2015. godine za 160 miliona dinara.  

Ostale vesti

back-to-top