Zorici Arsić Mandarić i Bošku Ruđinčaninu uručen Prsten despota Stefana Lazarevića
Postavljeno: 17.01.2018
Na prigodnoj svečanosti u Legatu Milića od Mačve, uručena je nagrada Prsten despota Stefana Lazarevića, najviše priznanje Književnog kluba „Bagdala“, koje je ove godine pripalo Zorici Arsić Mandarić i Bošku Ruđinčaninu.
Nagrade je laureatima uručio predsednik Kluba, Nebojša Lapčević, a o stvaralaštvu dvoje umetnika govorili su Miloš Petrović i Ljubiša Đidić, koji su, uz Gordanu Vlahović činili i ovogodišnji žiri za dodelu Prstena despota Stefana.
Zorica Arsić Mandarić svoju prvu knjigu „Srce u travi“ objavila je u „Bagdali“ 1967. godine, kao učenica 4. razreda Kruševačke gimnazije. U svom stvaralačkom opusu do sada ima više od 40 knjiga, a potvrdila se kao osoben lirski glas u savremenom srpskom pesništvu, kao i lirskom prozom i esejima. Naredne knjige, takođe, je objavila u „Bagdali“(„Vestelka“, „Neshvatice“, „Izvor i ušće“, „Bes mačem“, a potom će se ređati drugi moćni izdavači, kao „Prosveta“, Srpska književna zadruga, „Narodna knjiga“, „Čigoja“ i drugi. Pomenimo neke od tih knjiga: „Inje na slušalicama“, „Kapi za kocku šećera“, „Rajska vrata samoće“, „Anđeo i vuk“. Dobitnica je brojnih nagrada i priznanja, članica je Srpske kraljevske akademije naučnika i inovatora, Akademije za očuvanje srpskog kulturnog blaga „Ravaničanin“ i Upravnog odbora Udruženja književnika Srbije.
Boško Ruđinčanin je takođe svoje prve pesme objavio u „Bagdali“ 1962. godine, a u izdanju ove kuće objavio je tri knjige pesama: „Nemčevac“, „Pelpelin“ i „Pesme Dimitrije“. Na širem planu, na kulturnoj mapi Srbije, njegov rad je impozantan: desetak knjiga pesama, priređivač je nekoliko monografija i zbornika, a posebno je zadužio srpsku kulturu autorskim knjigama: „Zavičaj i Prerovo Dobrice Ćosića“, „Književne staze Vladete Vukovića“ i „Ka svetu umetnosti Miodraga B. Protića“. Član je UKS, a dobitnik je brojnih nagrada i priznanja.
Nagrađeni stvaraoci održali su prigodne besede, a svečanost su uveličali i Radomir Andrić, predsednik Udruženja književnika Srbija i pesnik Jeremija Lazarević, koji su kazivali svoje stihove, te hor „Biser“ sa izvornim narodnim pesmama.
Ž. Milenković