Zaštitnik građana: Zid u Kruševcu može biti izraz getoizacije

Postavljeno: 20.03.2018

Povodom Međunarodnog dan borbe protiv rasne diskriminacije koji se obeleževa 21. marta zaštitnik građana, Zoran Pašalić, prošlogodišnje postavljanje zida oko romskog naselja u Kruševcu navodi kao jedan od primera da u Srbiji i dalje postoje izazovi u borbi protiv rasizma

Zaštitnik građana, Zoran Pašalić, naveo je u saopštenju da uprkos tome što su propisi Srbije usklađeni sa međunarodnim standardima i izričito zabranjuju diskriminaciju, pojedinačni slučajevi otvorene i neskrivene netrpeljivosti i isključivosti prema drugačijima od sebe, pokazuju da u Srbiji izazovi u borbi protiv rasizma i dalje postoje.

On je saopštio da su nas tokom prošle godine u to uverili konkretni dogadjaji, a Zaštitnik gradjana posebno skreće pažnju na slučaj podizanja betonskog zida oko romskog naselja „Marko Orlović“ u Kruševcu.

– Zid u Kruševcu, koji, iako je formalno gledano podignut u skladu sa važećim propisima, za posledicu može imati getoizaciju i segregaciju, dok pitanje ko je doneo odluku o tome nije dobilo odgovor ni nakon sprovedenog postupka kontrole – navodi Pašalić.

Saopšteno je i da je, iako je Srbija u Evropi i svetu prepoznata po svom humanom i odgovornom odnosu prema migrantima i izbeglicama na balkanskoj ruti, što je izmedju ostalog pokazala i obezbedjivanjem uslova da više od 500 dece migranata krene u škole, u pojedinačnim slučajevima takva politika države nailazila na protivljenje ovdašnjih roditelja. Iako izolovani, ovi dogadjaji pokazuju da diskriminatorski stavovi prema drugačijima, u našem društvu nisu prošlost.

Zaštitnik gradjana je pozvao nadležne u državi i celokupnu javnost da se zajedno suprotstavimo segregaciji i rasnoj diskriminaciji, da razvijamo obrazovanje i podstičemo sve delove društva, kako bi eliminisali predrasude, stereotipe i svaki oblik diskriminacije.

Medjunarodni dan borbe protiv rasne diskriminacije Ujedinjene nacije proglasile su praznikom 1966. godine, u znak sećanja na 21. mart 1960 godine, kada je u Južnoafričkoj republici ubijeno 69 ljudi, koji su demonstrirali protiv aparthejda.

Ostale vesti

back-to-top