Za šest meseci podršku SOS telefona u Rasinskom okrugu zatražilo 75 žena
Postavljeno: 20.08.2016
Podršku je u tri ženske nevladine organizacije iz Rasinskog okruga tokom prvih šest meseci zatražilo 75 žena koje su preživele partnersko i nasilje u porodici, navedeno je u Izveštaju o radu Udruženja žena „Pešanik“.
„Ukupan broj korisnica, koje su zatražile podršku u sve tri nevladine organizacije tokom prve polovine godine bio je 75, a u razgovoru sa konsultantkinjama, korisnice su se pozitivno izjašnjavale o značaju podrške, navodeći kao najvažnije mogućnost da govore o svojoj situaciji, da im se veruje i dobijanje pravnih saveta“ navedeno je u Izveštaju.
SOS telefon Udruženja žena Peščanik u Kruševcu radio je 23 sata nedeljno, a pravnu pomoć žene su mogle da dobiju u prostorijama tog udruženja svake subote, dok su udruženja „Romani cikna“ i „Ž kao žena i kao Župa“ podršku ženama organizovala po 4 sata nedeljno.
Sličan broj žena, u odnosu na prošlogodišnji, se u ovom periodu javio SOS telefonu i organizaciji „Ž kao Žena i kao Župa“ dok je u slučaju Romkinja uvećan, odnosno od aprila, kada je servis podrške počeo da radi, do kraja prošle godine, „Romani cikni“ javilo se 10 žena, a u prvoj polovini ove javilo se 8 Romkinja.
„Zaključujemo da je uvodjenje podrške na romskom jeziku ohrabrilo žene da traže pomoć oslobodivši ih bojazni i nelagode od eventualne jezičke barijere“ navedeno je u Izveštaju.
Aleksandrovačka organizacija „Ž kao žena i kao Župa“ je postala vidljivija u zajednici i više od 50 žena obratilo se organizaciji sa raznim zahtevima i interesovanjima.
Udruženje „Peščanik“ je u prvoj polovini ove godine povećalo informisanost Romkinja i žena u ruralnim područjima i žena sa invaliditetom o vrstama podrške i kome sve još mogu da se obrate, organizujući sastanak sa predstavnicima i predstavnicama Centra za osobe sa invaliditetom u Kruševcu te šest radionica za 65 učesnica u Kruševcu, Trsteniku i Varvarinu.
Takodje, organizovan je susret sa ženama iz Saveza slepih Srbije, koje su, kako je navedeno, istakle važnost podrške za žene u situaciji nasilja i kazale da su inspirisane da pokrenu inicijativu za osnivanje specijalizovane podrške za slepe i slabovide žene izložene nasilju.
Inače, tim SOS konsultantkinja u Peščaniku, Romani cikni i organizaciji Ž kao žena i kao Župa čini 16 aktivistkinja i za njih je u junu održana radionica posvećena problemu nasilja prema Romkinjama i njihovoj zaštiti.
Peščanik je, takodje, tokom prve polovine godine održao seminar o zdravstvenim posledicama nasilja prema ženama za zaposlene u zdravstvenim ustanovama u okrugu i seminar koordinirane akcije zajednice u borbi protiv nasilja za predstavnike / predstavnice Policijske uprave Kruševac, centara za socijalni rad i zdravstvene ustanove u Rasinskom okrugu, te četiri panela o primeni Konvencije Saveta Evrope o prevenciji i sprečavanju nasilja prema ženama i u porodici, u Aleksandrovcu, Brusu, Varvarinu i Kruševcu.
U Brusu je formirana prva ženska grupa „Kaliopa“ koja će se baviti osnaživanjem žena i javnim zagovaranjem, što govori o sposobnosti aktivistkinja u Rasinskom okrugu da inspirišu i motivišu jedne druge i doprinosi jačanju ženskog pokreta u Srbiji. Takodje, osnovan je koordinacioni tim za nasilje na nivou grada Kruševca čije su članice i aktivistkinje Peščanika,a u prvih 6 meseci održano je 5 sastanaka tog tima.