Ulična akcija u okviru kampanje „Žene za Kruševac – Kruševac za žene“

Postavljeno: 22.11.2018

Udruženje žena „Peščanik“ danas  je ispred Gradske uprave organizovalo uličnu akciju promovisanja kampanje „Žene za Kruševac-Kruševac za žene“ i zahteva za 50:50 odsto žena i muškaraca u sastavu Gradskog veća. Cilj ove  kampanje je da se u izvršnim organima vlasti poveća učešće žena

U cilju edukacije i informisanja javnosti o značaju ravnomernog učešća žena i muškaraca u javnom životu, aktivistkinje „Peščanika“  organizovale su uličnu akciju i sa građankama i građanima razgovare o važnosti prisustva žena na mestima odlučivanja.

U okviru akcije „Peščanice“ su  delile su i flajere sa, između ostalog,  navednim podacima o procentu učešća žena u izvršnim organima vlasti na teitoriji Rasinkog okruga, gde podaci koji su  preuzeti sa zvaničnih internet prezentacija Grada Kruševca i opština u okrugu, pokazuju da u sastavu opštinskih veća Aleksandrovca i Ćićevca uopšte nema žena, da ih je u Varvarinu i Trsteniku  deset odsto, u Brusu 40 odsto, dok je u kruševačkom Gradskom veću 33 odsto žena.

Prema rečima Snežane Jakovljević, predsednice  Udruženja žena „Peščanik“, cilj kampanje „Žene za Kruševac – Kruševac za žene “ koju podržavaju podržavaju OAK fondacija i Trag  fondacija,   je doprinos u povećanju žena na mestima odlučivanja, odnosno, u kreiranju, donošenju i sprovođenju odluka.

– Gradsko veće je mesto na kojem se kreiraju predlozi mnogih odluka, predlaže se između ostalog i budžet, i to je jedan od razloga zašto je važno da upravo na tom mestu bude podjednak broj žena i muškaraca. Ako nas nema tamo gde se kroji budžet, onda se ni potrebe ni prioriteti ni interesi žena ne mogu zadovoljiti, ostaju neprimećeni ni neostvareni, a znamo da se muškarci i žene drugačije vaspitavaju i imaju drugačije prioritete – rekla je ona, dodajući da su žene,  iako čine 51 odsto ukupnog stanovništva Kruševca, u sadašnjem sazivu Gradskog veća zastupljene  sa trideset odsto, odnosno, da je muškaraca dva i po puta više.

Jakovljevićka je podsetila da je ravnomerno učešće žena u kreiranju, donošenju i sprovođenju odluka propisano i međunarodnim dokumentima  koja je Srbija potpisala.

– Važno je da žene budu ravnomerno zastupljene na mestima odlučivanja, zato što  smo potpisali sve međunarodne dokumente koji su protiv diskriminacije žena, zato što imamo i domaće zakonodavstvo kao garanciju ravnopravnosti, uključujući i Ustav kao najviši državni pravni akt– kazala je ona.

Grad Kruševac se na ravnopravnost obavezao potpisivanjem Evropske povelje o rodnoj ravnoparvnosti žena i muškaraca na lokalnom novou, kao i Strategijom lokalnog održivog razvoja do 2020.godine pa, kako je istakla Jakovljevićka, zaista ne postoji nijedan razlog da 2018. godine nemamo isti broj žena i muškaraca na mestima odlučivanja i da nemamo priliku da slušamo glasove i žena i muškaraca.

– Ovo je 21.vek i više se ne postavlja pitanje da li žene mogu sve što i muškarci. Možda možemo obrnuto pitanje da postavimo, da li muškarci mogu sve što i žene, što je pitanje koje je postavila i čuvena feministkinja Glorija Stejnmen – rekla je ona.

U okviru pomenute kampanje, Udruženje žena „Peščanik“ je  lokalnoj samoupravi i gradonačelnici uputilo inicijativu za paritetnu zastupljenost žena i muškaraca u Gradskom veću Kruševac.

– Ponovile smo i još uvek nismo dobile nikakav odgovor, videćemo šta će biti.  Kampanju vodimo do kraja godine i mislimo da je važno da skrenemo pažnju javnosti na problem zastupljenosti žena na mestima odlučivanja – kazala je Jakovljevićka.

Ostale vesti

back-to-top