U kruševačkom Domu zdravlja zaživeo elektronski recept
Postavljeno: 10.07.2018
Pacijenti koji boluju od hroničnih bolesti a na terapiji su duže od godinu dana, od sada će po recept kod izabranog lekara odlaziti jednom u dva, tri, četiri, pet ili šest meseca. Lekove na e-recept, koji je u ovdašnjem Domu zdravlja zaživeo prošlog meseca, osiguranici će u apotekama moći da preuzmu uz elektronsku zdravstvenu knjižicu
Prema rečima doktorke Darinke Punoševac, specijalistkinje opšte medicine, obnovljivi recepti (e-recepti) su istog izgleda kao dosadašnji, s tim da na njima postoji kvadratić u koji se upisuje broj ponovnih izdavanja, o čemu odlučuje izabrani lekar u dogovoru sa pacijentom.
–Kada pacijent dobije takav recept, on narednih meseci ne treba da se vraća po novi kod izabranog lekara, već za propisan period lekove preuzima u apoteci, uz važeću elektronsku zdravstvenu knjižicu. Prvi put svoju mesečnu terapiju može podići u bilo kojoj apoteci, a za sledeća preuzimanja samo sa svojom elektronskom zdravstvenom knjižicom javlja se u apoteke koje imaju ovu opciju – objašnjava ona.
Ovakav način propisivanja terapije, kako kaže doktorka Punoševac, odnosi se na bolesnike koji boluju od hroničnih bolesti, a na istoj terapiji su duže od godinu dana.
–Terapiju koja se propisuje putem obnovljivog recepta, pacijet mora da preuzme u apoteci u roku od 15 dana od dana kada mu je propisana. Narednog meseca, terapija se može preuzeti sedam dana pre i sedam dana posle istog datuma u mesecu (ukoliko je na primer terapija prvi put propisana 20. juna, sledeći period računanja je sedam dana pre 20. juna, 20. juna i sedam dana nakon ovog datuma). Ukoliko se to ne učini u navedenom periodu, terapija se “gubi” sa e-portala, za taj mesec– napominje ona, dodajući da se po ovom principu mesečna terapija preuzima sve vreme trajanja obnovljivog recepta, te da se pacijent svakako u međuvremenu može javiti svom izabranom lekaru ukoliko ima bilo kakve druge zdravstvene probleme.
Obnovljivi recepti se, kako napominje doktorka Punoševac, ne izdaju za akutna stanja, pa tako za antibiotike recept važi tri dana, a za lekove sa D liste 30 dana.
Elektronski recepti su prvi put zaživeli krajem prošle godine u Beogradu i u Vojvodini, a od 1. juna godine ove sa njihovom primenom otpočeo je i kruševački Dom zdravlja. Lekovi na elektronski recept se mogu preuzeti u većini državnih i privatnih apoteka.
–Ideja je da se do 2019.godine papirni recepti u potpunosti zamene elektronskim . E- recepti nesumnjivo donose brojne prednosti za sve učesnike u zdravstvenom sistemu, posebno za pacijente koji boluju od hroničnih bolesti koji više ne moraju svakog meseca da dolaze po terapiju kod svog izabranog lekara –kaže doktorka Punoševac, dodajući i to da farmaceut prilikom preuzimanja terapije ima mogućnost da vidi pacijentov elektronski recept koji treba da se realizuje, ali ne i njegov elektronski zdravstveni karton, što je veoma značajno zbog poštovanja privatnosti pacijenta.
Kako je ranije ministar zdravlja, Zlatibor Lončar, kazao medijima, u Srbiji se godišnje izda oko 60 miliona recepata, što je zahtevalo i troškove za štampane obrasce. Osim što se uvođenjem elektronskih recepata olakšava pacijentima ali i lekarima koji će moći više vremena da posvete pacijentima koji dođu na pregled, projekcija je, kako je rekao ministar, da će se ukidanjem papirnog recepta na godišnjem nivou uštedeti preko dva miliona evra.