„Trajal“ predao UPPR, u julu se odlučuje o pokretanju stečaja reorganizacijom
Postavljeno: 07.06.2016
Korporacija „Trajal“ je pre isteka roka u kome je bila pod zaštitom države od naplate poverilaca naležnima podnela Unapre pripremljeni plan reorganizacije, koji treba da omogući da to najmnogoljudnije kruševačko preduzeće, koje upošljava oko 1.150 ljudi, nastavi na radi
Da je rešenjem stečajnog sudije od 31. maja otvoren prethodni stečajni postupak za ispitivanje ispunjenosti uslova za otvaranje postupka stečaja u skladu sa UPPR – om, a ročište za odlučivanje po predlogu za pokretanje postupka stečaja reorganizacijom u skladu sa UPPR – om odredjeno za 8. jul u Privrednom sudu u Kraljevu navedeno je u odgovorima koje je krusevacgrad.rs dobio od Agencije za licenciranje stečajnih upravnika.
UPPR je, kako je za krusvecgrad.rs rekao predsednik fabričkog Samostalnog sindikata, Milosav Vukojičić, predat pre 31. maja, odnosno isteka roka u kome je fabrika bila pod zaštitom države. Dodao je da fabrika je upošljena, da su plate redovne te da je pred istek tog roka kroz još jedan socijalni program preduzeća napustilo 17 radnika.
Poslovodstvo „Trajala“, medjutim, nije bilo spremno da govori o UPPR-u niti o trenutnim poslovnim rezultatima uz objašnjenje da su državne institucije nadležne za tu fabriku, a informaciju o tome na koji će se način rešavati „Trajal“, fabrika koja je bila svrstana medju 17 strateških preduzeća, nismo uspeli da dobijemo ni iz Ministarstva privrede.
Na sajtu tog ministarstva stoji obaveštenje da je u „Trajal korporaciji“ pokrenut stečajni postupak te da je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika, odnosno Centar za stečaj u okviru nje, imenovana za privremenog stečajnog upravnika.
Inače, prema incijativi koju je u aprilu pokrenuo Samostalni sindikat hemije i nemetala, kome pripada sindikat “Trajal korporacije”, bilo je predvidjeno da se kroz Unapred pripremljeni plan reorganizacije, omogući da preduzeće u narednih pet godina, bez državnih kredita i subvencija, vrati više od 45 miliona evra duga i nastavi da posluje. Tada je navedeno da bi sa UPPR-om trebalo da se saglase najveći poverioci, Komercijalna banka kojoj “Trajal” duguje
15 miliona evra, najvećim delom iz vremena Londonskog i Pariskog kluba kao i banka Inteza, te bugarska kompanija Brikel, bivši vlasnik “Trajala”, koja potražuje oko 2 milijarde dinara.
Prema ranijim navodima poslovodstva, “Trajal”inače ima ugovorenu proizvodnju do kraja godine za sve četiri fabrike koje posluju u okviru Korporacije. To preduzeće zapošljava oko 1.150 ljudi i nakon što je IMK “14.oktobar” završio u bankrotu najmnogoljudnije je u Kruševcu.
U okviru “Trajala” rade Fabrika ekploziva i Fabrika zaštitnih sredstava, koje, izmedju ostalog rade za Vojsku Srbije i za koje je u ranijem periodu bilo reči da će ostati u vlasništvu države, te dve gumarske fabrike – Fabrika teretne i industrijske pneumatike i Fabrika guma za dvotočkaše, za koje se planirala privatizacija.
Privatizacija, u kojoj je krajem 2006. godine „Trajal korporacija“ bila prodata „Brikelu“, poništena je krajem 2013. godine, nakon čega je fabrika ušla u proces restrukturiranja, a prema ranijim informacijama dugovanja preduzeća iznose oko 130 miliona evra.