SSP: Pitanjem na „konstruktivnu kritiku“ 

Postavljeno: 07.11.2019

Povodom kritike koju je SNS uputio opoziciji zbog lepljenja nalepnica „Bojkot“ na saobraćajne znake, čime se, kako su rekli, uništava gradska imovina,  danas su članovi SSP-a naprednjake pitali zašto oni već godinama unazad privatizuje sve državne ustanove i svu gradsku imovinu. Ovo pitanje je na konferenciji za novinare u sedištu Stranke slobode i pravde u Kruševcu postavila Katarina Panić, članica Gradskog odbora, i najavila da SSP očekuje da im SNS „replicira na sledećoj konferenciji“

Katarina Panić je na konferenciji ukratko predstavila dosadašnji tok kampanje „Bojkot“ koji je kruševački SSP započeo pre više nedelja. Nakon posete selima Gornji i Donji Stepoš, Lipovac i Mudrakovac, kako su ocenili aktivisti Stranke, građane muče problemi sa navodnjavanjem, male plate i penzije, sporost u izgradnji seoskih  saobraćajnica, zatvaranje seoskih apoteka, ali i vršnjačko nasilje i dramatično uvećana pojava droge u pojedinim osnovnim školama. 

Ono na šta bismo posebno obratili pažnju, jeste migracija stanovništva ovih sela u gradove i iz manjih gradova u Beograd. Dolazimo do činjenice da se sela i manji gradovi gase, pa pitamo da li vlast i režim imaju bilo kakvo rešenje za to. Mi smatramo da je deo ovog problema i stranačko zapošljavanje i nedostupnost radnih mesta mladim ljudima, zbog čega mladi masovno odlaze – rekla je Panić.

Najveći deo konferencije Stranke slobode i pravde  bio je posvećen predlogu antikorupcijskog zakona koji je nedavno predstavila potpredsednica SSP-a Marinika Tepić, a koji  je usvojen kao predlog ne samo SSP-a već i Saveza za Srbiju. O tome je govorila Bojana Stanojević, članica Glavnog odbora. 

Ona je podsetila da je predlog  ovog zakona nastao po uzoru na rumunski, te  da je na osnovu tog zakona doskorašanja antikorupcijska tužiteljka u toj zemlji Laura Kodruca Keveši, tužila, a sudovi su osudili više od 1.250 funkcionera za srednju i visoku korupciju, među njima i premijera. 

Ključno je to da se, ukoliko se dokažu krivična dela, javni funkcioneri osuđuju na kazne predviđene Krivičnim zakonikom, ali, uvećane za trećinu ili čak za polovinu, kao i da antikorupcijski tužilac ima potpunu samostalnost u radu i policiju koja je direktno njemu odgovorna – rekla je Stanojević. Dodala je i da će uskoro biti predstavljen predlog zakona o poreklu imovine, koji se neće odnositi samo na političare, već i na sve učesnike javnog života, poput estradnih ličnosti.

Bojana Stanojević je obavestila građane je da je u okviru kampanje “Uzbuni se – Savez za Srbiju” otvoren broj telefona 0800-00-205 na koji se mogu javiti uzbunjivači i građani uopšte koji imaju saznanja o nekim koruptivnim radnjama, a stranka će, kako je navela Stanojević, sve prijave arhivirati i aktivirati kada bude u prilici da vrši vlast. 

N.B.

Ostale vesti

back-to-top