Ribarska Banja dobila hiperbaričnu komoru
Postavljeno: 31.10.2016
Pacijenti kojima je zbog bolesti neohodno korišćenje hiperbarične komore od sada će tu terapijsku proceduru moći da sprovode i u Specijalnoj bolnici „Ribarska Banja“
Otvarajanju kabineta za hiperbaričnu oksigenaciju prisustvovao je i ministar zdravlja, Zlatibor Lončar
– Ribarska Banja je iz sopstvenih sredstava obezbedila hiperbaričnu komoru, što znači da ova zdravstvena ustanova dobro radi. Proširuju sadržaje i imaju dovoljno pacijenata da popune svoje kapacitete. Očekujem da će nastaviti da održavaju taj nivo, a mi ćemo im pomoći da te kapacitete dodatno prošire – rekao je Lončar.
Hiperbaričnu komoru će, kako je kazao, o trošku države moći da koriste svi oni koji ispunjavaju kriterijume, odnosno, svaki pacijent kod koga se utvrdi da mu je zbog bolesti to neophodno.
Istakao je da je prilikom obilaska ove ustanove susreo ljude koji su zadovoljni uslugom koju ovde dobijaju, da je razgovarao sa onima koji se u Ribarsku Banju vraćaju godinama, te da je to najbolji pokazatelj da su pacijenti zadovoljni kompletnom uslugom u ovoj specijalnoj bolnici.
– Iskorišćenost postelja je oko 86 odsto na godišnjem nivou, ali će sigurno uvođenjem novih usluga, preći 90 odsto. To je primer dobrog rada i dobrih uslova i nadam se da će biti još više gostiju, posebno iz inostranstva – kazao je on, dodajući da država radi na tome da se banje promovišu na svim sajmovi, posebno medicinski turizam koji je ogroman potencijal Srbije „a Ribarska Banja dobar primer kako to može dobro da funkcioniše“.
Govoreći o privatizaciji banja, rekao je da Ribarska Banja u tom smislu nije prioritet, ali i da država neće imati problem ukoliko ta ustanova bude želela da napravi neko partnerstvo.
– Sve banje su potencijalni korisnici tog programa privatizacije, s tim da su nam prioritet one banje koje ne rade ili rade sa ozbiljnim minusom, pa država mora da dotira. Ribarska Banja radi u plusu, ima sopstvena sredstva. Zato nam nije prioritet, ali ukoliko oni imaju ideju da naprave neko partnerstvo i dodatno prošire svoje kapacitete, mi nećemo imati nikakav problem sa tim – poručio je ministar, naglasivši da su u tom smislu prioriotet trenutno tri, odnosno, pet banja koje ne rade.
Prema rečima Dušana Šokorca, direktora ove zdravstvene ustanove, Ribarska Banja je u hiberbaričnu komoru uložila oko 10 miliona dinara.
– Sama komora košta oko 9,2 miliona, dok je ostatak uložen u adaptaciju prostorije u kojoj se kabinet nalazi, te u još dve jedinice gde je smešten kompresor i jedinica sa kiseonikom – rekao je on.
Podsetio je da je reč je o metodi koja je vrlo cenjena i priznata u svetu i kod nas, da je potreba za tim ozbiljna, te da je u tom smislu ovo skroman doprinos SB „Ribarska Banja“ našem zdravstvenom sistemu.
– Danas stavljamo u funkciju novu terapijsku proceduru. Otvorili smo kabinet za hiberbaričnu oksigenaciju. Ja kažem kabinet, a kolegenica koja će tu raditi, kaže centar. Ostavljam kao mogućnost da se, kako je i ministar rekao, u narednom periodu još više razvijemo, i kadrovski i kada je u pitanju opremljenost, te da vrlo brzo prerastemo i u centar za hiberbaričnu oksigenaciju – poručio je na kraju Šokorac.