Radnici na internetu protestom do pregovora sa Vladom
Postavljeno: 16.01.2021
Tokom današnjeg protesta, drugog za nešto više od dve nedelje, frilensera i radnika na internetu, stigao je poziv iz Vlade za sastanak u ponedeljak. To je na protestu ispred Skupštine Srbije u Beogradu saopštio Miran Pogačar, predsednik Udruženja radnika na internetu, koje je i organizovalo proteste
Pogačar je, kako su preneli mediji, kazao da je upravo iz kabineta premijerke dobio poziv za sastanak predstavnika Udruženja sa premijerkom Anom Brnabić. ministrom finansija Sinišom Malim i direktorkom Poreske uprave Draganom Marković.
Frilenseri i radnici na internetu okupili su se danas na protestu u Beogradu upravo tražeći pregovore sa nadležnima o svom zahtevu da država obustavi retroaktivnu naplatu poreza na prihode iz inostranstva za prethodnih pet godina, te da se napravi dogovor o tome kako bi ti radnici trebalo da budu uvedeni u pravni sistem Srbije
Podsetimo da je Poreska uprava u oktobru pozvala fizička lica koja nisu podnela poreske prijave deviznih priliva iz inostranstva da to samoinicijativno urade, kako bi izbegli prekršajnu odgovornost. U pozivu Udruženja radnika na internetu za današnji protest navedeno je da je država kroz delovanje Poreske uprave ugrozila egzistenciju i budućnost desetine hiljada porodica radnika na internetu.
Na današnjem protestu učestvovali su i radnici na internetu i frilenseri iz desetak gradova u Srbiji među kojima su bili i Kruševljanke i Kruševljani koji su na taj način zaposleni.
J.B.
Komentari
1 thought on “Radnici na internetu protestom do pregovora sa Vladom”
Comments are closed.
Frilenseri žele da plate porez, ali poreznici nisu znali kako da obračunaju poreze tako da sada država traži 80% od novca zarađenog u zadnjih 6 godina, iako do sada se nije mogao obračunati i platiti porez. A inače, porez sa doprinosima je 56% od zarade, a zarade su oko 300-400e, s tim što iako se plati penziono i zdravstveno ne može se dobiti knjižica niti se može otići u penziju jer ne postoji poslodavac. Zahtev je da se razgovara sa državom, što država uopšte nije htela sve do sada. Jel to sve pošteno od strane države?