Okrugli sto u Legatu Milića od Mačve
Postavljeno: 14.10.2019
U organizaciji Istorijskog arhiva Kruševac u Legatu Milića od Mačve održan je oktugli sto o temi „75 godina od oslobođenja Kruševca u Drugom svetskom ratu“. Predstavljena je i monografija o sedam decenija rada Arhiva
Skup je otvorio Nenad Sokolović, direktor Istorijakog arhiva Kruševac, a prisustvovala je i Vesna Lazarević, zamenica gradonačelnika Kruševca. Predsedavajući, Nebojša Đokić, u uvodnom izlaganju je podsetio na istorijske činjenice o oslobođenju Kruševca 1944. godine i pomenuo kontraverze o tom događaju.
– Nemački komandant Kruševca predao je grad Dragutinu Keseroviću, komandantu združenih korpusa Rasine i Toplice JVuO Dragoljuba Mihailovića, a jedinice Crvene armije su sutradan, bez otpora, ušle u staru srpsku prestonicu. Jedinica JVuO, kojom je komandovao Mirko Tomašević je napala crvenoarmejce, 14. oktobra, i tada su poginula 22 njihova vojnika, kojima je podignut spomenik kod Rasine. Zbog tog sukoba i velikih žrtava, Rusi su nasilno razoružali četnike, a inače u svim operacijama oni četnike nisu predavali partizanima, a posebno oficirski kadar – istakao je naš istraživač i istoričar, koji se založio da se istorijska nauka više angažuje na izučavanju lokalne istorije.
Dr Dejan Antić sa Filozofskog fakulteta u Nišu je govorio o slavnoj prošlosti Kruševca u poslednjih šest i po vekova i istakao veliki značaj izučavanja društvene i lokalne istorije.
– Srpski neprijatelji su koristili svaku priliku da unište istorijske izvore i tragove našeg bitisanja na ovim prostorima – rekao je on, a posebno je apostrofirao velike ratne zločine Bugara u Prvom i Drugom svetskom ratu, paljenje arhiva i rušenje spomenika i primenu brojnih vidova bugarizacije. Prema njegovim rečima, neprihvatljivo je smanjivanje broja časova istorije u srednjim školama, posebno stručnim, i neizučavanje istorije na učiteljskim i drugim fakultetima društvenih nauka.
– Mi smo herojski, mučenički narod i zato treba negovati lokalnu i nacionalnu istoriju, jer je ona osnova nacionalnog identiteta – istakao je dr Antić.
Istorijski arhiv je predstavio svoju monografiju o sedam decenija uspešnog rada, a dr Ivan Becić, sa Instituta za srpsku kulturu iz Prištine sa sedištem u Leposaviću, govorio je o sadržaju Zbornika radova „Kruševac i okolina u istoriji Srpskog naroda“ i časopisa „Rasinski anali“, koji je jedan od retkih u Srbiji, a koji Istorijski arhiv Kruševac publikuje u kontinuitetu 16 godina.
Ž. M.