Održan Etno festival u Ribarskoj Banji
Postavljeno: 09.07.2023
Tradicionalno, po 14. put, završen je Etno festival u Ribarskoj Banji koji je okupio više desetina izlagača iz raznih delova Srbije. Veliki broj posetilaca je imao priliku da na njihovim štandovima uživa u ručnim radovima i suvenirima izrađenim u etno stilu i u degustaciji starih srpskih jela, pića, meda i pčelinjih proizvoda
Manifestacija je započeta prigodnim kulturno-umetničkim programom, dok je sam festival otvorio dr Dušan Šokorac, direktor Specijalne bolnice Ribarske Banje.
– Udruženje za očuvanje tradicije Ribarske Banje i Specijalna bolnica Ribarska Banja tradicionalno organizuju ovaj festival kako bi se očuvala kultura, tradicija i običaji ovog kraja. Glavni cilj same manifestacije jeste afirmacija seoskog turizma koji je u ovom delu Srbije još uvek u razvoju. Svi ovi domaći proizvodi i rukotvorine koje su danas prezentovane predstavljaju sastavni deo turizma na selu i njihova promocija je vrlo važna. Smatram to značajnim jer je upravo selo glavni faktor u očuvanju tradicije, kulture i običaja našeg naroda – istakao je dr Dušan Šokorac.
Po otvaranju festivala, usledilo je tradicionalno lomljenje pogače između Udruženja žena iz Osipaonice, mesta kod Smedereva, i žena iz Udruženja za očuvanje tradicije Ribarske Banje u znak trajnog pobratimstva i prijateljstva.
Na štandu Etno sekcije “Mladost” iz Poljane, sela kod Požarevca, našao se veliki izbor hrane iz tog kraja. Izlagači su izdvojili carsku pitu, ruske kape, zeljanicu, proju sa čvarcima, orasnice, slane mafine i druge kolače sa višnjama i drugim voćkama. Podsetili su i na ajmokac, staro zaboravljeno jelo od brašna, mesa (piletina, zečevina ili riba) i povrća (beli luk i šargarepa). Ove godine su posebno istakli jagnjetinu ispod sača, spremljenu po recepturi meštana njihovog kraja.
Na štandu Radomira Stamenkovića iz Novog Sela kod Niša bili su izloženi ručno rađeni duborezi sa verskim motivima, Posetioci su imali prilike da vide i ekološke igračke koje pravi Kruševljanka Milenka Ivanović.
– Kao medicinska sestra u penziji, tokom rada u bolnici na kožnom odeljenju, shvatila sam da su deci, naročito bebama, potrebne igračke bez alergena. Pa tako već godinama pravim ekološke igračke od pamuka, punjene češljanim sunđerom – istakla je Milenka Ivanović.
Iz Ribarske Banje poručuju da je ovo samo jedna u nizu brojnih manifestacija koje se svake godine održavaju u sklopu Leta kulture.
N. L.