Narodna biblioteka: Predstavljanje Instituta za srpski jezik SANU
Postavljeno: 04.04.2024
Narodna biblioteka Kruševac uspostavila je saradnju sa Insititutom za srpski jezik SANU i tim povodom je u Elektronskoj čitaonici predstavljena budući zajednički rad i ostale mogućnosti koje su sada lako ostvarljive, poput izuzetno značajnih predavanja za mlade na temu jezika, odgovaranje na njihove nedoumice i opšta pitanja, interaktivne radionice, publikovanje rukopisa darovitih Kruševljana, organizovanje novih manifestacija i slično.
Tokom ovog upoznavanja u posetu kruševačkoj Biblioteci došli su prof. dr Sofija Miloradović, direktorka Instituta i saradnik, dr Vladan Jovanović, a učenice medicinske škole iz Kruševca održale su prezentaciju nakon istraživanja novih reči, pozajmljenica i žargonizama u našem jeziku
– Kruševac ovom saradnjom započinje neke nove aktivnosti pošto Narodna biblioteka više nije samo masovno skladište knjiga, već i jedan aktivan učesnik u obrazovanju mladih koji dolaze sa ovih prostora i ostvaruje izvandredne rezultate na školskim, ali i republičkim takmičenjima. Biblioteka i Institut će razmotriti sve mogućnosti i vidove saradnje predavanja o jeziku, značajnim književnicima, kao i mogućnosti organizacije Vukovih dana, a veliki broj publikacija i najnovijih naslova sa ovog Instituta biće dostupne sugrađanima za nekoliko dana, kako bi se upoznali sa njihovim radom – istakla je Snežana Nenezić, direktorka Narodne biblioteke Kruševac.
Institut za srpski jezik SANU je centralna naučna ustanova u Srbiji za sistematsko proučavanje srpskog jezika i njegove istorije i izradu kapitalnih leksikografskih i lingvogeografskih dela – rečnika i atlasa. Osnovan je 1947. godine na temeljima Leksikografskog odseka koji je 1893. godine formirala Srpska kraljevska akademija na inicijativu akademika Stojana Novakovića. Prvi direktor Instituta bio je akademik Aleksandar Belić, najznačajniji srpski i jedan od vodećih svetskih slavista prve polovine XX veka.
– Želeli smo da uspostavimo saradnju sa kruševačkom Bibliotekom jer već radimo sa mnogim nastavno-naučnim institucijama, Srpskom književnom zadrugom, Resavskom školom iz Despotovca i Udruženjem za srpski jezik i književnost na Kosovu i Metohiji i smatramo da će ovo doneti obostranu korist. Želimo da proširimo znanje i svest o važnosti jezika pošto iz godine u godinu sve manje dece upisuje ovakve nauke i da imamo bazu, odnosno ljude koji će se kasnije zaposliti kod nas i na sličnim mestima, a osnova za to je da se nauka, umetnost i sve ostalo izvede iz Beograda i proširi na sve gradove – rekla je Prof. dr Sofija Miloradović, direktorka Instituta.
J. S.