MUP Srbije: Porast broja slučajeva krađe identiteta, apel građanstvu da se zaštiti
Postavljeno: 19.02.2024
Ministarstvo unutrašnjih poslova je tokom prošle godine uočilo porast slučajeva krađe identiteta putem interneta i slučajeva neovlašćenog pristupa računarskim sistemima, pa apeluje na građane da zaštite svoje računare kako ne bi došlo do zloupotrebe podataka.
U objavi na Instagram stranici „mupsrbije“ se navodi da do ovoga često dolazi nepažnjom korisnika Internet usluga, koji zbog svoje neopreznosti i otvaranjem različitih linkova dozvole instalaciju zlonamernog programa na svom računarskom sistemu, ili pak ostavljaju svoje podatke na različitim Internet stranicama bez prethodne provere.
MUP savetuje da građani uvek drže uključen zaštitni program na računaru, kako bi se zaštitili od zlonamernih pokušaja pristupa, oštećenja ili brisanja podataka, otuđivanja korisničkih imena, lozinki ili drugih osetljivih informacija.
Takođe, ukazuju da je neophodno instalirati i uvek vršiti ažuriranje antivirus programa koji sprečavaju ubacivanje računarskih virusa, ali i upozoravaju korisnika o tome ili ih automatski brišu.
Iz srpske policije poručuju da je potrebno ažurirati operativni sistem na računaru kako bi se ispratio razvoj tehnologije i eventualni sigurnosni propusti na vreme otkrili i uklonili. Zbog toga se treba postarati da računar ima najnoviju zaštitu.
Pozivaju na opreznost prilikom preuzimanja različitog sadržaja sa interneta, jer su neki od njih napravljeni tako da mogu da zaobiđu i najsavremeniju antivirusnu zaštitu. Zbog toga, nikada ne otvarati priloge elektronskih poruka koje su stigle od nepoznatih osoba. Generalno, treba biti pažljiv sa prilozima, jer je moguće da i pošiljalac koga građanin poznaje nije svestan šta se nalazi u prilogu poruke.
Navode da je poželjno ugasiti računar kada korisnik nije prisutan, čime se onemogućava neovlašćenim licima da preuzmu kontrolu nad njegovim radom ukoliko je zaražen nekim virusom.
Iz MUP-a dodaju da je veoma važno znati da sadržaji tipa „keygene“, „crack“ i mnogi drugi koji se mogu besplatno skinuti sa interneta, vrlo često su zaraženi nekim tipom zlonamernog programa, a na taj način nesvesno korisnik kompromituje svoj računar.
Upozoravaju da građani ne dele svoju šifru za Wi Fi, jer lica koja neovlašćeno dođu u posed same šifre, koristeći njihovu IP adresu mogu da učine niz krivičnih dela za čije izvršenje se nedužna osoba može smatrati odgovornom.
Foto: instagram/mupsrbije
N.L.