Konsultativni sastanak o nacrtima zakonskih propisa u oblasti zaštite životne sredine
Postavljeno: 21.06.2019
U kruševačkom Biznis inkubator centru , u organizaciji Minsitarstva zaštite životne sredine , a u saradnji i uz podršku Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) -Misije u Srbiji i Mreže ARHUS centara Srbije, održan je konsultativni sastanak o izmeni i dopuni zakona i uredbe u oblasti zaštite životne sredine. Cilj konsultacija je da se u najranijoj fazi omogući učešće šire javnosti u izradi propisa u oblasti zaštite životne sredine
Prema rečima Tine Janjatović, samostalne savetnice u Sektoru za strateško planiranje i projekte u Ministarstvu zaštite životne sredine, cilj ovih javnih konsultacija je da se omogući svim zainteresovanim stranama da imaju pristup informacijama i učestvuju u izradi propisa koji se odnose na značaj održivog razvoja i zaštitu životne sredine.
– Cilj konsultacija je da se u skladu sa Arhunskom konvencijom omogući učešće javnosti u izradi propisa kad još nije počela javna rasprava, u najranijoj fazi, kada su sve opcije otvorene , da možemo da saslušamo sve zainteresovane strane – kazala je Janjatović, dodajući da će svi kometari i predlozi biti razmotreni i prihvaćeni, ukoliko se proceni da su svrishodni.
Da je čista životna sredina neposredno vezana za ljudsko zdravlje, te za društveni razvoj, ekonomski prosperitet i bezbednost, rekla je Olivera Zurovac Kuzman, savetnica za zaštitu životne sredine u misiji OEBS-a u Srbiji.
– Upravo sa ovog bezbednosnog aspekta misija OEBS-a posmatra i daje podršku unapređenju pravnog okvira koji će omogućiti svim građanima da imaju pristup informacijama, da učestvuju u odlukama koje se odnose na životnu sredinu – rekla je ona, te pohvalila Ministarstva životne sredine zbog , kako je kazala, spremnosti i otvorenosti da omogući najširoj javnosti da se na najposredniji način uključi u donošenje suštinski važnih zakona koji će omogućiti održivi razvoj cele zajednice.
Istakla je i to da novi koncept koji podržava misija OEBS, a koji podrazumeva cirkularnu ekonomiju , znači postojanje balansa između društvene dobrobiti i ekonomskog prosperiteta i zdrave životne sredine.
– Misija sa svojim aktivnostima i u saradnji sa nacionalnim partnerima upravo ide ka cilju očuvanja životne sredine koja će čuvati zdravlje ljudi ali i omogućiti otvaranje novih radnih mesta i ustanovljavanje jedne zelene ekonomije – rekla je Zurovac Kuzman.
Vesna Lazarević, zamenica gradonačelnice Kruševca, kazala je da grad Kruševac velikim korakom ide u realizaciju svih programa koji se tiču životne sredine.
– U toku je realizacija velikog projekta, ove godine će biti zvaršena Fabrika za prečišćavanje otpadnih voda na teritoriji Rasinkog okruga i velika kolektorska mreža je već izgrađena. U toku je i priprema izgradnje regionalne deponije za čvrsti otpad a Kruševac je uključen i u prečišćavanje ulivnih reka koje idu iz Blaca i Brusa. U programu smo zaštite jezera Ćelije, a imamo i programe čišćenja priobalja – navela je Lazarevićka neke od projekta koje realizuje Grad, te istakla da su ovakvi konsultativni sastanci veoma važni , pre svega zbog učešća građana u donošenju zakona u oblasti zaštite životne sredine.
Na sastanku se raspravljalo o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu, Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, te Nacrtu uredbe o učešću javnosti na izradi određenih planova i programa u oblasti zaštite životne sredine.
Konsultativni sastanak u Kruševcu organizovan je u saradnji sa ARHUS centrom iz Kragujevca koji je okupio predstavnike organizacija civilnog društva, poslovnog i privrednog sektora, lokalne samouprave i svih koji mogu da daju svoj doprinos u kreiranju zakona od suštinskog značaja za održivi razvoj i zaštitu životne sredine.