Чекају тумачење закона

Postavljeno: 08.12.2015

Запослени у „Крушевацпуту“ најавили, па одложили штрајк

Запослени у „Крушевацпуту“, одложили су штрајк који су планирали за 24. новембар јер им је пословодство скренуло пажњу да у предузећима од јавног значаја штрајк треба најавити десет дана унапред те донети Одлуку о минимуму процеса рада, што они нису учинили

Штрајк је, како је за Град казао Марјан Милојевић, председник Самосталног синдиката у „Крушевацпуту“ одложен након што је „пословодство изашло са документима и тврдњом да смо ми предузеће од јавног значаја и да не можемо да штрајкујемо на овај начин, већ да по члану 9 Закона о штрајку морамо да организујемо минимум процеса рада и да штрајк најавимо десет дана унапред“.

Председништво Самосталног синдиката путара Србије је, како је додао, због тога упутило  допис Влади, са захтевом за тумачење поменутог закона, односно разјашњење под којим условима запослени у „Крушевацпуту“ могу да штрајкују.

– Штрајк смо одложили док не добијемо разјашњење – рекао је Милојевић.

Радници су тражили исплату по две трећине априлске, мајске и јунске плате из прошле године, регреса за претходне три године, те истицање података о висини зарада свих радника у тој путарској фирми. Милојевић је објаснио да су априлска и мајска зарада обухваћене решењем инспекције рада, те да поједини радници за њих подносе предлог са решењем за извршење Основном суду, док јунска тада није била предмет пријаве јер је постојао договор са тадашњим пословодством да ће бити исплаћена. Запослени су, како је додао, забринути јер у децембру треба да почне плаћање  заосталих дуговања, што је дефинисано Унапред припремљеним планом реорганизације, а пословодство је, према наводима синдиката, око себе окупило групу привилегованих људи.

То је, додао је, и био разлог да штрајкачи затраже и да се на огласну таблу истакне списак зарада пословодства и запослених.

– Након збора, прошлог уторка, донета је одлука о штрајку, пословодство је тада обавештено, формиран је Штрајкачки одбор. У међувремену нам се пословодство није обратило, али су почели по градилиштима да носе спискове са захтевом да се радници изјасне да ли су за штрајк или не. То сам као мобинг пријавио инспекцији рада – испричао је Милојевић.

Зорица Станковић, директорка „Крушевацпута“, како нам је речено, није била у предузећу када је наш лист тражио одговор поводом штрајка. Тада нам је саопштено и да ће информацију у вези са најављеним штрајком дати Драган Симић, шеф службе  обезбеђења, који је истовремено и члан надзорног одбора Самосталног синдиката тог предузећа.

Он је за ГРАД рекао да је одлука о ступању у штрајк незаконита те да су запослени обавештени да, с обзиром на то да нису поступили по закону, „неће имати заштиту предвиђену законом, већ ће њихово понашање представљати повреду радне обавезе и може бити основ за покретање дисциплинске одговорности.“

Што се захтева за исплату заосталих плата и регреса тиче пренео је да пословодство има план за исплату али да се чекају одлуке надлежних органа јер су запослени због тих зарада већ покренули поступке пред судом. Навео је и да „Крушевацпут“ враћа дугове и уредно сервисира текуће обавезе,  да нема застоја у раду те да је предузеће на добром путу да изађе из кризе.

Предузеће има око 230 запослених, радници у просеку зарађују 40-так хиљада динара, које се са закашњењем од неколико дана исплаћују.

Ј.Б.

Ostale vesti

back-to-top