Anketa: đaci i roditelji o privatnim školama
Postavljeno: 11.07.2023
U želji da bolje razumemo percepciju privatnih srednjih škola, sproveli smo anketu među đacima i roditeljima kako bismo čuli njihova iskustva i stavove. Mišljenja su podeljenja, ali reklo bi se da je više onih koji cene državno obrazovanje.
– Poznajem dva dečaka koji su upisali privatnu srednju školu, ja sam ipak upisao Gimnaziju, jer još uvek ne znam šta ću da studiram i mislim da ću tamo lepo da se spremim za fakultet i da ću imati više vremena da razmislim i biram kasnije– kaže O. M. (15) budući gimnazijalac.
Da su privatne škole odraz pomodarstva i da ne pružaju adekvatno obrazovanje smatra D. S. (52).
– Nisam za privatne škole. One su raj za loše đake, tamo snove mogu da ostvare svi koji pre nisu mogli ni da upišu četvorogodišnju državnu srednju. Preko noći čistačice postaju medicinske sestre, terapeuti, mislim da je to strašno prema onima koji uče i vredno se trude – navodi ona.
U odbranu privatnih srednjih škola stala je sugrađanka LJ. B. (42).
– Moje dete ide u privatnu školu i verujte da sam prezadovoljna. Škole su opremljene, nastavnicu su maksimalno posvećeni svakom detetu i mogućnosti za nasilje su minimalne. Meni je mirna glava – tvrdi ona.
Finansijsko opterećenje je jedna od glavnih briga roditelja, a školarina u privatnoj srednjoj školi kako smo uspeli da saznamo košta oko hiljadu evra.
– Privatna škola je veoma skupa i predstavlja veliki izazov za naš porodični budžet. Moja deca su dobri đaci i idu u Ekonomsko-trgovinsku školu, nadam se da će kad krenu na fakultet biti na budžetu, jer u suprotnom ne znam kako bismo im platili. I deci koja su na budžetu treba platiti stan, hranu, udžbenike, a zamislite još ogromne školarine od po nekoliko hiljada evra – kaže S. M. (46).
Postojanje elitizma i nedostatak raznolikosti bili su takođe spomenuti kao nedostaci privatnih srednjih škola. Jedan roditelj je izneo svoje mišljenje:
– Često se čini da su privatne škole rezervisane samo za privilegovane slojeve društva, što stvara jaz između učenika iz različitih socioekonomskih pozadina. Zato mislim da nisu dobre – navodi Đ. L. (39).
Inače u anonimnoj anketi koju su naši novinari sproveli među članovima kluba „Mladi u Gradu“ od 25 ispitanika, 15 je reklo da smatra da se mladi opredeljuju za privatne srednje škole „kako bi lakše prošli u obrazovanju i manje učili“, šestoro je reklo da smatra da je biranje ovakvih škola pomodarstvo i „da se tamo kupuje diploma“ dok je samo četvoro reklo da nemaju ništa protiv školovanja u ovakvim školama i da misle da pružaju jednako dobro obrazovanje kao i državne.
Marija Janković