“Znaci podneblja” Milorada Đokića Mlađeg u Legatu Miliča od Mačve
Postavljeno: 26.03.2016
Retrospektivna izložba uvaženog kruševačkog slikara Milorada Đokića Mlađeg pod nazivom „Znaci podneblja“ otvorena je u Legatu Milića od Mačve. Izbor iz Đokićeve umetničke zaostavštine, pred publikom će biti u narednih petnaest dana
Izložbu je po želji porodice otvorio Ljubiša Đidić, predsednik Saveta Galerije. U svom govoru, Ljubiša je između ostalog rekao: „Ovo su ciklusi slika u kojima se Lola, kako smo ga zvali, predstavio kroz konopljare, misirke, zatim moravske ribe koje je čarobno islikavao u više serija i verovatno će neki budući antologičar kad zađe u njegovu zaostavštinu otkriti vrednost antologijske slike koje je ostavio baš u okviru ovog ciklusa.“
Akademski slikar Milorad Đokić Mlađi, diplomirao je na Akademiji umetnosti u Beogradu. Dobitnik je značajnih likovnih priznanja, a svoja dela izlagao je u zemlji i inostranstvu. Bio je član ULUSA i društva srpskih umetnika LADA, zatim i dugogodišnji direktor Umetničke galerije u Kruševcu.
Odrastao je u porodici koja je bila umetnički nadarena počevši od njegove majke koja je bila naivana slikarka. Njegovog brat Milan Đokić je poznati akademski slikar i esejista, a i njegove tri ćerke bave se slikarstvom i vajarstvom.
Zanimljivo je da je njegova baka otkrila krst na osnovu koga je na tom mestu kasnije napravljena crkva „Svetog Đorđa“ u Čitluku.
– Veliku podršku imao je od oca koji mu je pomogao da sitnjenjem i klesanjem moravskog kamenja na čekiću i nakovnju napravi prve dodire sa bojom, lepotom podneblja i sa otkrivanjem tajne koja nosi nutrinu iz koje će se izrađati njegovo duševno i duhovno biće – rekao je još Ljubiša Đidić.
Izložbi su prisustvovale njegove tri ćerke i njegov brat koji se prisutnima obratio sećanjem na slikarske početke umetnika: „Pred nama je posthumno izbor iz opusa koji obuhvata preko 1000 slika. Ona ima karakter uvida i procene dela umetnika u 20. veku u kome je živeo i u kome su zajedno sa njim delovali mnogi slikari iz Kruševca u vremenu lucidnosti i provokativne određenosti realističkog i ekspresionističkog, kao i u predstavljanju simbola u apokaliptičnom vremenu“.
Program je organizovao i vodio Nebojša Lapšević, a učestvovali su i učenici Muzičke škole „Stevan Hristić“. Slike koje su predstvaljene na izložbi rađene su tehnikom ulje na platnu, a odišu bogatim koloritim i mnoštvom motiva.
J. Kostka