Zeleni Grad: Gradski parkovi pod budnim okom JKP Kruševac

Postavljeno: 02.05.2025

Uređenje i održavanje javnih zelenih površina na teritoriji grada Kruševca, među kojima posebno mesto zauzimaju gradski parkovi, jedan je od zadataka Javnog komunalnog preduzeća „Kruševac“, koje iz godine u godinu sprovodi niz aktivnosti kako bi ti prostori bili bezbedni, uredni i funkcionalni za sve posetioce. Parkovi nisu samo estetski ukras grada, oni su prostor za predah i kretanje, važan za fizičko i mentalno zdravlje građana, posebno tokom letnjih meseci kada pružaju prirodni hladovinu i utočište od gradske vreve. U njima svakodnevno borave deca, rekreativci, stariji sugrađani i porodice, zbog čega je njihovo redovno održavanje od velikog značaja za kvalitet života u urbanom okruženju

Piše: Jovana Stefanović

Za Javno komunalno preduzeće „Kruševac“ održavanje parkova nije samo sezonski posao, već stalna briga koja zahteva pažnju tokom cele godine. Svakodnevni zadaci obuhvataju različite aspekte – od košenja trave, orezivanja drveća, čišćenja staza i postavljanja novih mobilijara, do sadnje novih biljaka i obnavljanja cvetnih leja. Takođe, posebna pažnja posvećuje se bezbednosti, kako bi svi koji dođu u park imali siguran prostor za odmor i rekreaciju. Osim toga ovo preduzeće svakog proleća sprovodi i planirane projekte koji obuhvataju rekonstruisanje postojećih parkovskih površina, sa ciljem njihovog modernizovanja i prilagođavanja potrebama modernijeg doba.

– Tokom cele godine sprovodimo niz aktivnosti kojima čuvamo i unapređujemo izgled gradskih parkova. To podrazumeva redovno košenje i prehranu travnjaka, đubrenje, sađenje sezonskog i višegodišnjeg cveća, orezivanje grana i formiranje krošnji, kao i sanitarno uklanjanje stabala koja su bolesna, trula ili predstavljaju bezbednosni rizik. Kada se stablo ukloni, obavezna je sadnja novog na istom ili drugom adekvatnom mestu. Radimo i na obnovi cvetnih žardinjera, a posebno vodimo računa o raznolikosti biljnih vrsta, jer one doprinose i vizuelnom identitetu prostora, ali i biodiverzitetu. U Pionirskom parku, na primer, planiramo nove drvorede, dok na Bagdali sukcesivno sadimo nove sadnice drveća, uređujemo obodne delove i prostor oko krsta – rekla je Nina Milosavljević, diplomirani inženjer pejzažne arhitekture iz JKP-a „Kruševac“.

Urbanistički gledano, parkovi nisu puki „slobodni prostori“, već funkcionalni elementi koji povezuju grad sa prirodom. Osim što poboljšavaju mikroklimu, smanjuju zagađenje i temperature u toplim mesecima, parkovi imaju i važnu socijalnu ulogu – oni su mesta susreta, igre, zabave i, uopšteno, boravka na otvorenom. Istraživanjima je više puta potvrđeno kako boravak u zelenilu smanjuje stres i anksioznost, motiviše, povećava fizičku aktivnost i poboljšava opšte raspoloženje građana. Zato njihovo održavanje nije luksuz, već osnovna potreba svakog grada.

– Održavanje parkova ne obuhvata samo zelene površine. Redovno obilazimo i kontrolišemo stanje mobilijara, dečjih igrališta i sprava za vežbanje, jer je njihova ispravnost ključna za bezbednost. Po potrebi, vrši se popravka ili zamena oštećenih elemenata. Takođe se vodi računa o pešačkim stazama, ukoliko se oštete ili vremenom izgube funkciju, vrši se zamena zastora i nivelisanje terena. Posebna pažnja biće ove godine posvećena parku u Bronksu, odnosno iza Nove pijace, čija se rekonstrukcija planira u sklopu redovnog godišnjeg programa. Biće postavljen novi mobilijar za decu, a staze će dobiti novu podlogu – naglasila je Milosavljević.

U okviru svakodnevnog rada, ekipe JKP-a aktivno su angažovane i u Arheološkom parku „Lazarev grad“, koji pored svoje istorijske i kulturne vrednosti ima i zeleni značaj za ovaj deo grada. U saradnji sa Zavodom za zaštitu prirode Srbije, JKP „Kruševac“ aktivno radi na očuvanju ovog prostora, jer su prirodni resursi u ovom parku stalno ugroženi, naročito kada je reč o napadima insekata koji štete zdravlju stabala i žbunja. Takve situacije zahtevaju stručnu procenu i pažljivo planirane intervencije koje omogućavaju blagovremenu zaštitu.

– Na tom prostoru nije moguće sprovoditi radove bez dozvole Zavoda, te se svi potezi planiraju u skladu sa stručno utvrđenim preporukama. Potvrđeno je da određene vrste trpe napad insekata koji ozbiljno ugrožavaju njihovo zdravlje. Planiramo mere zaštite i obnove jer je cilj očuvati ne samo izgled već i zdravlje postojećeg rastinja – istakla je Nina.

Poseban izazov, kako navode iz JKP-a, predstavlja uređenje Borjaka, prostora koji ima značajan potencijal za razvoj i unapređenje, ali i izuzetnu potrebu za pažljivim planiranjem i radovima koji će omogućiti da ta oblast postane funkcionalna i bezopasna za korišćenje. Na ovom području nalaze se brojna degradirana stabla koja više ne mogu da se održe, a njihovo uklanjanje je neophodno ne samo zbog bezbednosti ljudi koji borave na tom prostoru, već i kako bi se omogućila obnova ekosistema. Određene vrste drveća su ozbiljno oštećene zbog različitih faktora kao što su insekti, bolesti, ali i dugoročno zanemarivanje održavanja. Stručni timovi imaju zadatak da, u saradnji sa biolozima i stručnjacima za pejzažnu arhitekturu, definišu koja će stabla biti uklonjena i, kao i koje će nove biljne vrste biti posađene umesto njih.

– U Borjaku ćemo sprovesti sanitarnu seču stabala koja više ne mogu da se održe, a nakon toga sledi sađenje novih vrsta. Naš cilj je da taj prostor postepeno obnovimo, ali i da se očuva njegov prirodni karakter. U isto vreme, u Pionirskom parku nastavljamo redovno košenje, negu sadnica, kao i obnovu drvoreda, što će mu oplemeniti izgled – dodala je sagovornica.

Pored manjih parkova, redovno se uređuju i veće površine širom grada, kao i specifične lokacije poput Memorijalnog parka Slobodište i Zabavnog parka „Šarengrad“, za koje je potreban poseban angažman zbog njihove površine i zahtevnosti terena. U svim parkovima se u narednom periodu očekuje i sađenje sezonskog cveća, koje doprinosi razigranom izgledu javnih površina.

Sveobuhvatna i kontinuirana briga o ovim površinama ne podrazumeva samo tekuće intervencije, već zahteva dugoročno planiranje, usklađenost više službi i dosledno praćenje potreba građana. Svako zamenjeno dečje igralište, postavljena klupa ili obnovljena staza doprinose lepšem izgledu grada, osećaju sigurnosti, udobnosti i poštovanja prema zajedničkom prostoru. Zato je važno ne gledati na ove radove kao na pojedinačne akcije, već kao na deo šireg napora da se stvore uslovi za bolji svakodnevni život svih generacija. Kada se o zelenoj infrastrukturi vodi računa sistematično i predano, grad dobija uređenije površine i živo tkivo koje povezuje ljude i životinje, podstiče zdrav način života i čini celokupnu zajednicu snažnijom.

Šta podrazumeva uređenje parkova i zašto je važno

– Zamena dotrajalih sprava na dečijim igralištima

– Postavljanje novih klupa i kanti za otpatke

– Sanacija staza i popločanih površina

– Obnova dotrajalog mobilijara

– Ozelenjavanje i sadnja ukrasnog bilja

– Poboljšanje kvaliteta vazduha

– Podsticanje druženja, igre i fizičke aktivnosti

– Smanjenje stresa i briga o mentalnom zdravlju

– Jačanje osećaja bezbednosti i pripadnosti zajednici

Ostale vesti

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

back-to-top