U OŠ „Dragomir Marković“ održan Festival nauke
Postavljeno: 16.03.2018
Đaci viših razreda Osnovne škole „Dragomir Marković“ su na Festivalu nauke mlađim drugarima prikazali kako se štedi struja, šta se dešava kada se brda „ogole“ odnosno ostanu bez drveća, zašto je važno očuvati zdravu prirodnu sredinu, kako se pokreću mali roboti te još mnogo zanimljivosti iz oblasti nauke, tehnike i tehnologije
Da je Festival nauke, koji se u ovoj školi od prošle godine održava, spoj tehnike, tehnologije, nauke i ekologije, potvrdjuje profesorka informatike i računarstva, Ivana Vučinić, koja je sa kolegincima, profesorkama Radicom Jovčić i Natašom Obradović, bila zadužena za organizaciju Festivala.
– Spajamo Dan energetske efikasnosti i Dan voda. Cilj nam je da ukažemo na potrebu zaštite životne sredine, očuvanja planete Zemlje, da kroz praktične primere koje djaci danas predstavljaju pokažemo kako nauka i tehnologija mogu tome da doprinesu – kazala je profesorka Vučinić.
Festival je objedinio sadržaje iz mnogih predmeta, koji su namenjeni različitim uzrastima, a direktor, Saša Jevtić, podseća da škola za đake priprema brojne aktivnosti u cilju popularizacije nauke.
– Od ove školske godine obavezni smo da organizujemo projektnu nastavu i ovo je dobar primer takvog načina rada jer djaci predstavljaju svoje male projekte – rekao je on.
Na Festivalu su predstavljeni i mikrobit računari, odnosno predmeti koje su đaci od njih uspeli na naprave.
Đaci sedmog četiri, Vladeta Malićanin i Strahinja Tadić, pokazuju mikrobit računar, objašnjavajući da najpre u kompjuteru moraju da naprave programski kod koji potom narežu na čip koji posle radi to što mu je zadato. Oni su, konkretno, programirali kod za igricu u kojoj igrač i kompjuter pucaju jedan na drugog.
„Dragomir Marković“ je, kao jedna od deset škola u Srbiji, dobila 30 mikrobit računara u okviru projekta „Škola za 21. vek“, koji je podržao British council.
Odeljenje šesto dva je na Festival donelo čepove od plastičnih boca, koje inače sakupljaju i predaju Udruženju paraplegičara.
– Uključili smo se u ovaj projekta jer je ovo drugi način da razvijamo svest o zaštiti čovekove okoline i značaju reciklaže. Prihvatili smo da deo čepova, koje skupljamo, donesemo ovde i da napravimo 3D mozaik – objašnjava razredna, Jelena Ijačić, inače profesorka italijanskog.
Ideja je, priča Nikola, đak tog odeljenja dok „slaže“ mozaik, da se od čepova napravi prikaz reke, vetrenjače, oko nje njive, ograde.
– Važno je da čuvamo sredinu jer nam je za život potreban čist vazduh, a priroda je životinjama neophodna za život – poručuje on.