TRAYAL – Posao sa Vojskom otvara ino tržište
Postavljeno: 28.11.2015
Ugovor o nabavci novih zaštitnih sredstava za potrebe Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, vredan je 98 miliona dinara, a podrazumeva isporuku 2.800 gas maski, zaštitnih odela, čarapa i ostalih sredstava
Za Fabriku zaštitnih sredstava, jednu od četiri celine u „Trajal korporaciji“ ugovor sa Vojskom značajan je kako zbog upošljavanja kapaciteta, svojevremeno planiranih za područje SFRJ tako i zbog referenci neophodnih da bi se pojavila na međunarodnim tenderima.
To je novinarima nakon potpisivanja ugovora i obilaska pogona kazao Miloš Nenezić, generalni direktor „Trajal korporacije“. Precizirao je da ugovor sa Vojskom od 98 miliona dinara čini oko 4 odsto ukupne godišnje realizacije Korporacije. Takođe, saradnja sa Vojskom je bila preduslov da „Trajal korporacija“ konkuriše na međunarodnim tenderima.
U toj fabrici se trenutno proizvode filteri za američkog kupca koji je ekskluzivan snabdevač NASE. Vrednost tog posla je pola miliona dolara, a za prvi kvartal naredne godine ugovoreno je isto toliko. „Trajal“ je nedavno dobio i tender od 230 hiljada evra za proizvodnju municijske kutije za Grčku. Da je saradnja namenske proizvodnje „Trajala“ i Vojske znatno unapređena tokom protekle tri godine novinarima je kazao Bratislav Gašić, ministar odbrane.
Precizirao je da je ta kompanija u ovoj godini od Vojske dobila poslove vredne 124 miliona dinara, odnosno u prethodne tri oko 250 miliona dinara, dok je od 2010. do 2012. godine to iznosilo 7 miliona dinara. Napomenuo je da je tokom protekle dve godine značajno poboljšano stanje gas maski i zaštitinih odela, uz podsećanje da je 35 hiljada gas maski u vojnim magacinima bilo neupotrebljivo.
– Plan je da se naredne godne nastavi obnavljanje opreme – kazao je Gašić. Inače, „Trajal korporacija“ se nalazi na spisku 17 strate- ških preduzeća koja su pod zaštitom države do sredine naredne godine. Ima 1.164 radnika, polovina radi u dve gumarske fabrike, a polovina u dve namenske, koje bi, prema planu nadležnih, trebalo da uđu u sistem odbrambene industrije, dok bi druge dve trebalo da se privatizuju. Za tu kompaniju je krajem 2013. godine, nakon sedam godina od privatizacije, raskinut ugovor o prodaji. Njena dugovanja iznose oko 130 miliona evra. J.B.