Toplo vreme rizično za voćke, a pogoduje ozimim žitaricama
Postavljeno: 08.02.2016
Toplo vreme u februaru veoma je rizično za voćke jer izazove biljke da krenu da se razvijaju te postoji rizik da, kada temperatura padne, dodje do izmrzavanja
„U našim, kontinentalnim, uslovima voćarstva prinudno mirovanje biljke završava se krajem januara i svako otopljenje nakon toga izaziva kretanje biljaka. Rizik je u tome što još uvek nismo izašli iz zime, može doći do pojave niskih temperatura i izmrzavanja“ – objašnjava savetodavac za voćarstvo u kruševačkoj Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi, Momir Nedić. U situaciji kada u biljci sokovi krenu rizične bi bile temperature niže od minus deset stepeni.
Ukoliko se nastavi ovako toplo vreme lako se može dogoditi da kajsija i bademprocvetaju do kraja februara. Biljke su nakon toga veoma osetljive jer cvetove može da uništi i mali mraz, od minus jedan, dva stepena. Blage zime su, kako je precizirao Nedić, uvek rizične i nepovoljne po voće.
Niske januarske temperature su, kako je dodao, u pojedinim delovima u Rasinskom okrugu, koji nisu tipični za uzgoj voća, doveli do delimičnog izmrzavanja cvetnih pupoljaka, pogotovu na biljkama koje nisu ušle pripremljene u fazu zimskog mirovanja, jer je prošle godine bila suša, potom kišni period pa topao novembar, što je produžilo vegetaciju. Pomenuto oštećenje voća ne bi trebalo da ima veliki uticaj ako cvetanje i oplodnja prodju bez problema.
Visoke februarske temperature za razliku od voćaka prijaju ozimim žitaricama.
„Stanje useva je uglavnom dobro, ozime žitarice se dobro razvijaju, povoljni su uslovi“ kaže savetodavka za ratarstvo, Radojka Nikolić.
Napominje da poljoprivrednici treba da se pripreme za prihranjivanje žitarica azotnim djubrivima. Preporuka je da se to uradi, u zavisnosti od vremena kada je obavljena setva, kada biljke budu u fazi bokorenja, posle 20. februara, odnosno početkom marta na parcelama koje su posejane u novembru.