Сваки четврти у шестој деценији

Postavljeno: 24.11.2015

У протекле две године из неколико овдашњих предузећа кроз социјалне програме отишло је око 2.500 радника. То је изазвало пораст броја незапослених старијих од 50 година, који сада чине 26 одсто укупног броја незапослених, док су на крају 2011. године чинили 23 одсто. Држава нема стимулативне мере за послодавце који би упослили такве раднике. Старији су на недавном Сајму запошљавања тражили посао, и док су поједини скептични има и оних који ни након што су биографије послали на 150 адреса – не одустају

У Крушевцу је на евиденцији незапослених 15.849 лица, а више од четвртине чине старији од 50 година. Њих је тренутно 4.173, што је за 421 лице више него на крају прошле године и за 460 више него на крају 2011. године. Гледано процентуално незапослени, старији од 50 година, на крају 2011. године чинили су 23 одсто укупног броја незапослених, док на крају октобра ове године чине 26 одсто. То показују подаци овдашње филијале Националне службе за запошљавање. Таквом кретању допринело је то што је током протекле две године из шест крушевачких предузећа, која су била у поступку реструктурирања, кроз социјалне програме отишло више од 2.500 људи. Иако су се добровољно пријављивали за одлазак такве њихове одлуке биле су изнуђене јер им је јасно речено да предузећа након тога одлазе у стечај.

Предраг Марковић, директор овдашње филијале НСЗ, анализирајући податке о порасту броја незапослених старијих суграђана за ГРАД је казао да та служба покушава да иницира незпослене који су узели социјални програм да тај новац усмере на покретање неког посла, уместо на потрошњу. Такође се труде да послодавцима предоче да старији радници који су радили у великим фабрикама имају практична знања и велико искуство.

Тренутно нема посебних мера државе које би стимулисале послодавце да приме таква лица на посао, али, подсетио је  Марковић, то што припадају теже запошљивим категоријама доноси им предност приликом бодовања код свих програма које НСЗ спроводи. У теже запошљиве категорије убрајају се млађи од 30 година, Роми, особе са инвалидитетом, дугорочно незапослени, вишкови.

ЗА НЕКОЛИКО МЕСЕЦИ ПОСЛАЛА БИОГРАФИЈУ НА 150 КОНКУРСА

То да су старији сада бројнији међу назапосленима него раније видело се и на недавном Сајму запошљавања јер је међу онима који су остваљали радне биографије било знатно више него раније оних који су загазили у пету или шесту деценију живота. Иако су дошли да траже нови посао, након што су предузећа у којима су радили отишла у стечај, поједини су скептични да ће их било ко у том добу примити. Има, међутим, и оних који не одустају.

Мирјана Јосиповић (47), по струци је машински инжењер, 19 година је радила у ИМК „14. октобар“, а фабрику је напустила крајем прошле године кроз социјални програм. У међувремену је своју биографију послала на око 150 различитих конкурса, била је позвана на неколико тестирања, односно разговора, али до посла није стигла.

– Све те пријаве сам слала преко интернета. У неколико фирми ван Крушевца сам ишла на разговоре и тестирања, док сам у Крушевцу имала само разговоре за сезонске или послове за које је потребно ниже образовање од овог које имам – казала је она за ГРАД.

Због одговарајућег посла би променила место живота, а такође би радила и посао ван струке од кога би могла пристојно да живи. Није, како каже, спремна да самостално покрене неки посао. На овом сајму оставила је CV код четири послодавца.

НИШТА БЕЗ ВЕЗЕ

Зоран Влајић који је летос након 22 године рада у ИМК „14.октобар“ уз социјални програм отишао из фабрике отворено каже да до ногов посла покуашава да дође преко везе.

– Тренутно сам на бироу. Не знам шта даље, имам 50 година. Радио сам у кухињи у фабрици, а овде на сајму нисам видео ништа за шта би могао да конкуришем. Покушавам да преко везе пронађем нешто, јер данас без везе не може ништа да се уради, ни код лекара ни код судије, нигде – сматра он.

Да је видео неколико понуда за посао у својој струци казао је Радан Ђошић, уз питање ко би на посао примио човека од 55 година. У ИМК „14. октобар“ је радио скоро 35 година, као  металостругар 12 година, а остало као металобрусач.

НА САЈМУ НЕДОВОЉНО НЕЗАПОСЛЕНИХ?

Сајам запошљавања, који је недавно одржан у Крушевцу, окупио је 29 послодаваца из Расинског округа, којима је потребно 172 радника различитих струка. Најтраженији су били машински инжењери и техничари, електроинжењери, дипломирани економисти и комерцијалисти, возачи, конфекционари, шивачи. Од 786 незапослених, који су циљано позвани јер се њихова занимања траже, на Сајам дошло њих   око 772, а процена је да је штандове послодаваца који траже раднике обишло око 1.500 Крушевљана. Предраг Марковић, директор овдашње филијале НСЗ, није задовољан бројем оних који су дошли.

– У ситуацији када у граду има више од 15 хиљада незапослених на Сајму је, осим оних које је НСЗ циљано звала, требало да буде макар две, три хиљаде људи – казао је он.

Подаци овдашње филијале Националне службе за запошљавање са претходног сајма показују да се током шест месеци након сајма запосли 19,5 одсто од циљано позваних, односно 153 од 785 лица.

Ostale vesti

back-to-top