Шта је Државна ревизорска институција установила у Водоводу

Postavljeno: 08.12.2015

Трагом медијских написа

Тумачећи извештај ДРИ медији су објавили да у пословним књигама крушевачког Водовода није евидентирана реконструкција мреже вредна 31 милион динара из средстава буџета. Тумачење медија погрешно – поручују из Водовода

Преносећи Танјугову информацију, медији су недавно објавили да је Државна ревизорска институција, проверавајући пословање пет јавних предузећа у Србији, утврдила да је крушевачки Водовод током 2014. године извршио набавку добара, услуга и радова у вредности од 8 милиона динара без спровођења поступка јавних набавки, те да је у периоду од 2011. до 2014. из средстава Града извело реконструкцију водоводне и канализационе мреже у вредности од 31 милион динара, а да та мрежа није евидентирана у пословним књигама предузећа.

Ови наводи коментарисани су и на последњој конференцији за новинаре у Градском одбору Заједно за Србију. Миодраг Ђидић, шеф одборничке групе те странке рекао је да таква констатација наговештава да ти радови нису ни урађени, али да он „не жели да у то поверује“, већ да верује да је реч о пропустима пословодства, те да очекује од градоначелника  да покрене иницијативу „да се неко санкционише због оваквог непоступања“.

На питање ГРАД-а шта је тачно установила Државна ревизорска институција, из Водовода нам је саопштено да је извештај ДРИ погрешно протумачен, те да није тачно да изградња водоводне и канализационе мреже није евидентирана у пословним књигама предузећа.

-У извештају ДРИ стоји: „Увидом у књиговодствену евиденцију основних средстава, утврђено је да предузеће није евидентирало изградњу водоводне и канализационе мреже у износу од 30.931.000 динара“, што значи да за наведени износ није увећало набавну вредност основних средстава, а не да наведене пословне промене нису евидентиране у пословним књигама ЈКП „Водовод-Крушевац“. Молим Вас да обратите пажњу на разлику – наводи се у саопштењу Водовода које потписује директор Милутин Тасић.

У саопштењу се даље објашњава да Водовод грађевинске ситуације за реконструкцију постојеће мреже доставља Граду као оснивачу, да оснивач прегледа, одобрава и исплаћује средства из буџета намењена у те сврхе, те да је то све заведено у пословним књигама према одговарајућој процедури. Оно што садржи препорука ДРИ, јесте да се, сходно међународним књиговодственим стандардима, извршени радови укалкулишу као увећана вредност имовине, односно основних средстава предузећа.

„Процену вредности основних средстава Водовод врши периодично преко овлашћене ревизорске куће и већ је формирана комисија која ће извршити поновну процену вредности имовине предузећа“ објашњавају у Водоводу, додајући да таква процена кошта, те да се ванредна процена ради само када се очекује да увећана вредност основних средстава донесе и увећане приходе, што овде није случај, јер је реч о реконструкцији већ постојеће мреже.

Поводом примедбе везане за јавне набавке, у саопштењу се наводи да је реч о набавкама које нису биле предвиђене планом, већ су настале из потребе хитног отклањања кварова и санирања последица поплава. Део набављених радова и добара односи се на санацију кварова на водоводној мрежи у сеоској месној заједници Рибаре која није везана за систем водоснабдевања „Ћелије“ и чије одржавање није у надлежности ЈКП Водовод. „Ови радови нису могли бити предвиђени Планом јавних набавки за 2014.годину јер су наложени Дописом оснивача (01-број:342/12 II), а а због природе кварова и редовног снабдевања корисника водом морали су бити отклоњени у што краћем временском периоду“, прецизирају у Водоводу. Они такође наводе да у ове радове спада и одвођење атмосферских вода са трибина и атлетске стазе, допуна постојеће дренажне мреже на делу стадиона са атлетском стазом и помоћног игралишта, што је наложено закључком Градског већа, те да због поплава у 2014. години, изабрани добављач за водоводни и канализациони материјал „Хидрокомерц“ ДОО Лучани није обављао своју делатност у периоду мај, јун и јул, тако да је Водовод, да би наставио са редовним одржавањем и санирањем кварова на мрежи, био принуђен да набавку изврши од других добављача.

Због ванредних околности, ангажовање возног парка за пружање помоћи и санирање штете од клизишта и поплава на подручју општине Крушевац као и делом на поплављеном подручју општине Обреновац, Водовод Крушевац је прекорачио планирани износ набавке добара из групе гуме за тешка и лака возила и услуга поправке возила. „Возила су претерано експлоатисана, коришћена на некатегорисаним путевима уз временска прекорачења. То се одразило и на експлоатацију гума и других делова возила“, објашњавају у Водоводу, додајући да за све наведено могу пружити и одговарајуће доказе, те да укупан износ од 8.062.000 динара за које предузеће није спровело поступак јавних набавки, чини 6,4 одсто од укупно планираних набавки добара, услуга и радова за 2014. годину.

Н.Б. – Д.П

Ostale vesti

back-to-top