Snaga socijalnog preduzetništva u lokalnoj zajednici
Postavljeno: 31.08.2024
Kruševački Mini-sajam socijalnog preduzetništva okupio je 16 izlagača iz Kruševca, Rasinskog okruga, kao i gostiju iz Beograda. Većinu su činile preduzetnice koje su govorile o svojim rukotvorinama i izazovima sa kojima se susreću u socijalnom preduzetnišvu
Udruženje žena „Jasike“ je osnovano pre 7 godina i cilj im je da kroz izradu rukotvorina sačuvaju kulturu i tradiciju Rasinskog okruga.
– U radu nam pomažu žene ne samo iz Kruševca i Jasike, već i drugih mesta iz okoline. Izrađujemo mnogobrojne proizvode, poput: šolja, magneta, privezaka, torbi… Našim radom želimo da podignemo svest o majkama, ženama i njihovom značaju za srpsko društvo. Međusobno se družimo i često se okupljamo, pa sve zajedno predstavljamo dobar tim gde smo uvek tu jedna za drugu – navela je Žana Begović, preduzetnica i članica Udruženja.
Što se tiče same proizvodnje, Begovićka je dodala da će u narednom periodu pokušati da je unapede i podignu na viši nivo. Izložbeni salon imaju u Domu kulture u Jasici, te poručuju da im je svaka pomoć dobrodošla.
Udruženje „Ekobag“ posluje više od 14 godina i bavi se reciklažom bilborda, tekstila i podijum itisona, dok zapošljava žene preko 50 godina.
– Još uvek smo registrovani kao udruženje. Na početku smo čekali da se donese Zakon o socijalnom preduzetništvu, a trenutno još uvek razmišljamo da li da se registrujemo, jer postoje određene stvari u Zakonu koje nam odgovaraju, ali i one koje nam ne odgovaraju. Što se tiče samih sajmova, treba ih što više organizovati u gradovima u unutrašnjosti. U Beogradu je veća pažnja posvećena ovoj temi, što se tiče televizije, ali i drugih medija. Zbog toga i u ostalim gradovima treba promovisati ovaj vid poslovanja, jer ljudi kad čuju „socijalno“ odmah misle da je reč o socijali i nekoj pomoći. Potrebno je da se veća pažnja na socijalno preduzetnišvo posveti i u manjim sredinama, čak i u selima gde žive žene koje bi možda radile, ali nisu upoznate sa ovim modelom poslovanja i time šta sve može da se napravi od različitih sirovina – istakla je Ivanka Stamenović, predsednica Udruženja „Ekobag“ iz Beograda.
Među proizvodima koje ovo udruženje izrađuje reciklirajući pomenute materijale su i torbe, novčanici, tašne… dok Ivanka Stamenović ističe da planira da pokrene projekat u koji bi uključila Romkinje od 18 do 30 godina.
– Trenutno imamo 3 člana, zato što su mnoge žene otišle u penziju. Takođe, neke su samohrane majke, pa su morale da nas napuste, pa zbog toga planiramo projekat namenjen Romkinjama od 18 do 30 godina koje su marginalizovana grupa u našem društvu. Tom prilikom bi one naučile da šiju i rade, a ujedno bi postale i deo našeg udruženja.
Na kruševačkom mini-sajmu su bile i predstavnice Festivala drugačije mode koji su osnovali dva udruženja, „Žene na putu“, kao socijalno preduzeće, i „Nitna“ koja se bavi promocijom socijalnog preduzetništva.
– Zajedno imamo inicijativu Festival drugačije mode koji zapravo promoviše razne oblike održive mode širom Srbije. Takođe, naša zajednica okuplja preko 100 žena koje se bave modom na neki drugačiji, a opet održivi način. Prvi put smo na sajmu u Kruševcu i čini nam se odlično, naročito zbog toga što možemo da se povežemo sa ženama koje mogu da postanu deo naše zajednice. Upravo je to poenta socijalnog preduzetništva da se umrežavamo, jer smo zajedno jače – navela je Nataša Niškanović ispred Festivala drugačije mode koji je nastao 2022. godine.
Udruženje građana „Vilin dom“ iz Ćićevca se već deset godina bavi izradom rukotvorina, kao i očuvanjem tradicije i kulturne baštine, dok je njihov brend prepoznatljiv po heklanim letnjim šeširima.
– Posećujemo mnoge sajmove širom Srbije gde nas mnogi prepoznaju po heklanim letnjim šeširima, mada smo počeli i sa kolekcijom zimskih heklanih šešira. Što se tiče samog socijalnog preduzetništva, nismo preterano zadovoljne, jer je ovaj vid poslovanja tek u razvoju u našoj zemlji. Ipak sam optimista, jer verujem da imamo potencijala da se to razvije i da na kraju budu svi zadovoljni – kako poslodavci, tako i osobe sa invaliditetom i proizvođači rukotvorina – navela je Vesna Miladinović, predsednica udruženja koje je osnovano 2015. godine i trenutno broji 30 članica.
– Mogu da se pohvalim da u udruženju imamo i mlađe osobe, jer organizujemo Etno-modne revije. Zbog toga sam ponosna što naš rad prepoznaje i mlađa populacija koju zanima čime se mi bavimo.
Ovaj tekst je objavljen u okviru projekta „Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2)“ koji finansira Evropska unija (EU), a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji. Sadržaj teksta je isključiva odgovornost udruženja ”Evrokontakt” i nužno ne izražava stavove Evropske unije (EU) niti Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
N.L.